Како да направите африканци со повторна употреба на стаклени шишиња

африканец

Во ова упатство ви покажувам како да креирате африкански фигури со повторна употреба на стаклени шишиња. Дизајн на носии сами и создадете илјадници различни африкански жени благодарение на ова чекор по чекор.

Материјали

Да ги направам фигури Ќе ви бидат потребни следниве материјали:

материјали

 • Стаклено шише
 • Боја од стакло или спреј
 • Четки
 • Паста за моделирање

Чекор по чекор

Прво ќе ви треба стаклено шише, На слики и четки, и мора да започнете да ја дизајнирате костумот на вашиот Африканец. Може да бидете инспирирани од африкански ткаенини што ги наоѓате на Интернет.

носии

За вториот дел од работата мора да го користите паста за моделирање. Може да биде полимерна глина, хартиена пулпа, еластична глина, ладен порцелан ... Она што ви се допаѓа најмногу или онаа што сте навикнале да ја користите.

глави

Во следното видео упатство ви покажувам чекор по чекор за да можете сами да ги креирате африканските. Willе видите дека е полесно отколку што мислите.

Запомнете дека сите детали Можете да ги прилагодите како сакате и како најдобро ви се допаѓа. Ова е само едно идеја и упатствата за да ги имате основните поими да создадете свој Африканец.

Да се ​​потсетиме на чекори што треба да ги следите за да ги создадете и да не заборавите ништо:

 1. Нанесете буквар на шишето со стаклена боја или спреј.
 2. Дизајн на носии Африканки со стаклена боја, акрилик или маркери.
 3. Со пастата за моделирање, креирајте ја рацете. Направете две кафеави линии, израмнете го делот од раката и залепете ги од горниот дел од шишето кон колкот на Африканецот.

рацете

 1. Да го сториме вратот превртете ја едната страна од кафеава топка и истегнете го тој дел. Залепете го преку устата на шишето.
 2. Создадете го Cabeza лепење на топче на вратот што штотуку го направивте.
 3. За да го покриете спојот на вратот со шишето, можете да обликувате a теле. За да го направите ова, креирајте линија и израмнете ја. Треба само да го покриете тој дел со пастата за моделирање и можете да направите брчки со ножот за да додадете детали.
 4. За горниот дел од главата ви покажувам две опции. Може да се стави пело лепење на топче зарамнето во црно, на него друга помала топка сплескана и со различна боја, и да се направи лакот едноставно топче на последната. Другата опција е да се скрши глината за да се направи а марамче.
 5. Насликајте го лице на многу суптилен начин за да не се истакнува повеќе од остатокот од телото.
 6. Додади на тоа дополнувања со паста за моделирање како што се обетки, нараквици и ѓердани.

африкански фигури

И ќе го завршиш својот африканец со кој, покрај декорација, ти ќе бидеш повторна употреба.

африканки со шишиња


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ayla dijo

  Колку беа убави и секако дека можете да направите илјада модели со промена на фустанот, фризурата, додатоците ... го сакам
  Голем бакнеж !!!!