Божиќен венец за украсување на дрвото со рециклирање картон

божиќен венец-украс-дрво-донлумузично

новогодишна елка тој е протагонист на сите дневни простории на куќите на овие датуми. Многу е тешко да се натера да биде оригинален и ефтин, бидејќи украсите обично чинат многу пари. Во овој пост ќе ви покажам како да го направите овој Божиќен венец во мини верзија со картон и многу ефтини материјали.

Материјали за правење Божиќен венец

 • Картон
 • ЦД
 • Тијарес
 • Лепак
 • Компас
 • Молив или маркер
 • Ладен порцелан или каква било паста за сушење на воздух.
 • Ева гумени удари
 • Секачи за колачиња
 • Силиконски калапи

Процес на изработка на Божиќен венец

 • За почеток земи ЦД и обележи на картон како оној во житната кутија круг.
 • Потоа, користете го компасот за да му направите еден концентричен, но направете го малку помал. Погледни во сликата.
 • Исечете го ова парче и ќе имаме прстен од картон.

Божиќ-венец-1

 • Ајде сега поставете ја круната со крпа. Избрав црвена, но можете да ја направите бојата што најмногу ви се допаѓа или што одговара на вашата дневна соба.
 • Од време на време ставајте точки на лепак за да спречите олабавување и расплетување на ткаенината.
 • Откако ќе завршите, исечете го вишокот и залепете го добро за да го скриете крајот.

божиќен венец% cc% 83a-2

 • Сега, ќе направам aвезда со ладна кина и секач за колачиња. Студениот порцелан можете да го замените со полимерна глина или која било паста што ја имате дома, користете ја според препораките на производителот.
 • Пред theвездата да пресуши Pе дупкам во неа со стап или слама за да може да ја обеси подоцна.
 • Закачете кабел или конец за да можете да го обесувате од круната.
 • Ставете малку лепак на грбот и залепете ја starвездената низа. Ова има форма.

божиќен венец% cc% 83a-3

 • Користејќи силиконски калапи што ги направив бел цвет и неколку зелени лисја за украсување на страната на нашата круна.
 • Прво ќе ги лепам лисјата и, на нив, белиот цвет за да му дадам елеганција.

божиќен венец% cc% 83a-4

 • Continueе продолжам да ја украсувам круната со некои starsвезди направени со дупчење на дупката и со сребрена боја ева гума.
 • Откако ќе се залепи, Putе ставам низа бисери да може да го обеси на дрвото.

божиќен венец% cc% 83a-5

И, воила, го завршивме нашиот Божиќен венец. Запомнете дека се мини, можете да направите неколку за да ја украсите вашата елка.

Се гледаме на следниот занает.

Чао!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.