Божиќен бил со цевки за тоалетна хартија

Во денешниот пост ќе ве научам како да го направите ова супер лесен божиќен украс и економично со рециклирање картонски цевки од тоалетна или кујнска хартија.

Материјали за изработка на украс за Божиќ

 • Картонски ролни од тоалет или кујна
 • Тијарес
 • Лепак
 • Бела боја
 • Четка
 • Ева гумени удари
 • Шарена сјајна пена
 • Cица или конец

Постапка за изработка на украс за Божиќ

Подолу објаснувам чекор по чекор за тоа како да го направите овој прекрасен, ефтин и брз украс.

 • За да започнете ви треба А. картонска ролна, мојата е кујна.
 • Исечете ја цевката на половина.
 • Потоа формирајте Ленти од 1 см приближно широк.
 • Е треба 6 ленти за украс.

 • Бидејќи лентите се премногу кратки, ќе лепам две заедно и ќе добијам подолга.
 • Е треба 3 долги ленти.
 • Лепете ги двата краја заедно за да се формираат 3 прстени.
 • Со бела акрилна боја, насликајте ги 3-те парчиња и оставете ги да се исушат.

 • Откако ќе се исуши, ќе сториме монтирање на украсот.
 • Вметнете едно парче внатре во другото и ставете малку лепак во центарот.
 • Направете го истото со третата и формирајте еден вид снегулка.
 • Со сребрена и сина гума ева со сјај имам изработено цвет и неколку снегулки

 • Во центарот ќе поставам цвет и снегулка одозгора.
 • Сега е време да се залепи снегулка во секој агол на украсот.

 • За да завршам, ќе направам гума ева во светло сина боја 6 мали кругови.
 • Toе ги залепам меѓу цветот и снегулката на секој врв на вездата.
 • Откако ќе заврши ќе биде вака.
 • За да можете да го закачите на елката мора да ја ставите конец или кабел.
 • Ја избрав оваа светло сина боја што е одлична, но вие можете да ја изберете онаа што ја имате дома.

И така, имаме лесен и ефтин украс за украсување на нашиот Божиќ. Се надевам дека ви се допадна многу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.