Божиќни украси со картонски цевки

Божиќни украси

За овој Божиќ можеме да ги правиме овие забавни и креативни занаети со деца. Ние можеме рециклирајте некои картонски цевки да ги пресоздадеме во форма на свеќи, па дури и многу оригинален Ангел со многу сјај и сјај.

Тие се лесни занаети за правење што можеме да го направиме во попладневните часови. Единствениот недостаток е тоа што ако користиме топол силикон мора да бидеме претпазливи да не биде изманипулиран од деца и за мали сомнежи да имаме видео за да може да видите како се прават чекор по чекор.

Материјалите што ги користев се:

 • Картонски цевки.
 • Акции на црвена, светло жолта, беж и бела карта.
 • Сјајна сребрена картонска боја.
 • Чистач на златни цевки.
 • Црн маркер.
 • Розова ознака.
 • Yellowолто-портокалов маркер.
 • Златен сјај.
 • Ножици
 • Молив.
 • Компас
 • Правило
 • Ножици
 • Топол силикон и пиштол.
 • Мали свеќи со вештачки пламен за поставување во внатрешноста на цевките.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Декорации во форма на свеќа

Прв чекор:

Исечивме една од црвените картони со големина на една од цевките и лепете ја со врелиот силикон. Истото го правиме со жолтиот картон кој исто така ќе го залепиме на цевката.

Втор чекор:

Отвораме прозорец во секоја од цевките. Ние изведуваме два круга од околу 6 см, едниот беж, а другиот жолт. Ние цртаме два пламен слободно за да ги поставиме во кругот и да ги исечеме. Едниот го правиме на беж картон за да го залепиме со жолтиот круг, а другиот со жолто за да го поставиме на бежот круг.

Трет чекор:

Исечениот пламен ги лепиме во внатрешноста на кругот. Ставивме силикон во внатрешноста на пламенот и посипуваме сјај златно за лепење. Со жолто-портокалова ознака цртаме линии што излегуваат од пламенот за да изгледа пореално.

Четврти чекор:

Ние правиме некои парчиња на страните на цевките и ги ставаме круговите за да го поставиме пламенот. Конечно ги пополнуваме вештачките свеќи во внатрешноста на цевките и ќе го подготвиме нашиот занает.

Украс од ангел

Прв чекор:

Отсекуваме парче картон со иста големина како и картонската цевка и го лепиме со врелиот силикон.

Втор чекор:

Ја земаме цевката и ја ставаме на врвот на белиот картон и цртаме круг со иста големина отколку обемот на цевката. Го отсекуваме и ги цртаме очите, устата и руменилата. Ние го лепиме кругот на цевката.

Трет чекор:

Божиќни украси

Ние цртаме слободно едно од крилјата на Ангелот заедно со малку простор помеѓу двете крилја, така што ќе се залепи на цевката. Ние го отсекуваме нацртаното крило, го преклопуваме и ја трасираме другата страна на крилото на ист начин. Завршивме со сечење и лепевме крилја на цевката. Можете да го погледнете видеото ако се сомневате како да го направите тоа.

Четврти чекор:

Ние земаме чистач на цевки и го преклопуваме правејќи го обрачот. Исто така, ќе оставиме лента под прстенот за да ја залепиме на цевката и да го запечатиме прстенот со силикон. На овој начин ќе го имаме нашиот занает подготвен.

Божиќни украси


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.