Божиќни картички

Убав обичај е да испраќаме „Божиќни“ или Божиќни честитки за да ги потсетиме нашите пријатели и семејство дека ги сакаме и да им ги честитаме празниците.

Ајде да се зафатиме со правење неколку лесни и убави картички во форма на елка во форма на елката.

За да ги изградиме, ќе ни требаат:

 • Хартија или картон за правење картичка
 • Секач и ножици
 • Молив и гума за бришење
 • Обележувачи или обоени моливи по наш вкус
 • По можност метален владетел
 • Една голема чинија и една помала

Ние ќе ја избереме големината на хартијата (нормално A4) имајќи предвид дека крајната големина ќе биде онаа што ќе произлезе од преклопување на половина во форма на картичка.

Ние го преклопуваме така што ознаката е на половина и потоа се расплетува. Ние цртаме триаголник осигурувајќи дека тој е центриран со преклопот. Ова ќе биде со големина на нашето мало дрво.

Следно ја земаме малата плоча и со молив цртаме две линии од горниот дел на триаголникот и две линии користејќи ја големата плоча подолу. На овој начин го имаме дрвото поделено на 4 сектори.

честитка за новогодишни елки

Потоа со помош на машина ги исекуваме заоблените линии што ги нацртавме, внимавајќи да не се повредиме и да не го расипеме сечењето. Подобро е ако имаме маса за сечење или друга површина што не е важно да се остави рендана.

Кога ќе го исечеме, треба само внимателно да се преклопиме, така што дрвото да биде олеснето кон внатрешноста на картичката.

Можеме да го украсиме со маркери, да нацртаме божиќни топки, снег, starsвезди и што било друго што ќе помислиме.

Ако сме вешти со машината, можеме дури да направиме бранови во дрвото или да го пресечеме на друг начин како што гледаме на фотографијата.

дрво Божиќна честитка

Веќе го имаме нашиот персонализиран и многу оригинален Божиќ.

Фотографии: блог.navidaddigital


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   повеќе dijo

  добар

 2.   повеќе dijo

  Како можам да украсам 42 новогодишни елки ????