Божиќно парче

Здраво на сите! Во денешниот занает ајде да направиме убаво Божиќно парче. Совршено е да претседавате со масата на оброк или да ја украсувате масата во дневната соба за време на Божиќ.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот Божиќен центар

 • Тркалезна плоча или послужавник
 • Камења
 • Гранки со снежни борови шишарки. Можете да користите природни ананаси и да го создадете снегот со сода бикарбона и лепак.
 • Гранки со црвени бобинки, зелени гранки или која било гранка што има божиќни бои.
 • Лента во црвени и златни тонови или само златна боја
 • Една тркалезна свеќа или две или три цилиндрични свеќи

Рацете на занает

 1. Првото нешто на што ќе се обидеме ставете ги камењата во плехот да ја создадеме основата на нашето Божиќно парче. Можеме да ги ставиме свеќите во центарот за да пресметаме колку камења се потребни.
 2. Ние ги лепиме ананасите на жица обложена со кафеава боја и даваме кружни форми што одговара на големината на фиоката. Готови гранки можете да ги најдете и во продавниците за украси.
 3. Ги ставаме гранките со топчиња или црвени украси дистрибуирани долж жицата погоре, за ова ќе ја навиваме жицата од црвените украси на главната жица. Идеално, ставете ги во областите со помалку пински тонови, така што кружната жица е избалансирана.

 1. Лабаво ја поминуваме лентата околу жицата многу за таа боја и текстура до центарот.

 1. Ние организираме сè што е добро врзано на послужавникот и ја ставаме свеќата или свеќи во центарот.

 1. Празнините или деловите што се повеќе голи, ќе ги покриеме со зелени гранки, малку снежен ананас или издвојување на лентата.
 2. Завршивме со уредување на сите делови од централното парче.

И подготвени! Веќе можеме да ја украсиме нашата трпеза овие следни празници со ова прекрасно Божиќно парче.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.