Божиќно централно парче направено со дрвен трупец

Божиќ доаѓа и ако сакате украс, во овој тупатство ќе видите како да направите Божиќен центар направен со дрвен труп. Многу оригинална декоративна идеја во која можете да се забавувате при собирање работи од полето и исто така рециклирање, што е исто така важно.

Материјали за изработка на овој Божиќен центар:

 • Парче од дрвен труп.
 • Стаклена тегла за рециклирање.
 • Гранки, шишарки, корени, лисја ... и повеќе работи од село што може да се користат за украсување.
 • Топол силикон.
 • Постојан маркер.
 • Масна сол.
 • Декоративна лента.
 • Бел акрилик.
 • Четка
 • Свеќа
 • Масна сол.

Креативен процес:

 • За да започнете, направете го тоа со подготовка на основите: Со постојан маркер напишете реченица или нацртајте Божиќен мотив на стаклената тегла и украсете како сакате, можете да додадете лента, starвезда, срца ...
 • Со акрилик дајте поинаков изглед на трупотЗа да го направите ова, земете боја со четка, истоварете дел од бојата на весникот и внимателно тријте да не остави премногу боја. Станува збор за малку дамки и завеса на трупот.

Во мојот случај, поставив срце со гингам квадрати во црвена и бела боја. Но, можете да ставите и Божиќен украсен мотив: ирваси, божиќни топки ... станува збор за ставање впечатлив шмек.

El срце Многу е лесно да се направи:

 • За почеток се соочува со две ткаенини од десно и обележете ја контурата на срцето со молив.
 • Со игла и конец помине повратен удар околу срцето, оставајќи неколку сантиметри незашиени.

 • Следно свртете ја крпата и внесете го вата низ дупката.
 • Конечно врвови оваа област со конец за да се затвори јазот што останува.

Сега продолжете со собранието на центарот:

 • Подгответе ја основата со некои лисја, држени со топол силикон.
 • Потоа претставете ја теглата во центарот и поставете гранки или корени дијагонално така што го крева составот од центарот. Држете со топол силикон.

 • Тогаш има само одете ставајќи ананаси, панделки, срцето и сите мотиви што ги сакате околу стаклената тегла.
 • Конечно Ставете ја грубата сол во теглата и вметнете ја свеќата или свеќата.

Паметно! Останува само да го поставиме на масата, да ја запалиме свеќата и да уживаме во овој Божиќ!

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.