Свеќа за итни случаи, брзо направена за украсување или затемнување

Во денешниот занает ќе направиме а свеќа за итни случаи користејќи портокалово и растително масло. Тоа е многу брзо за да се направи тоа е совршено за осветлување во затемнување или за украсување маса во последен момент.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата свеќа за итни случаи

 • Голем портокал
 • Растително масло, послужете се што имате дома
 • Запалка или кибрит
 • Нож

Рацете на занает

 1. Ние земаме портокал, по можност голем, ако можете да изберете.
 2. Ние го исечевме портокалот на половина.

 1. За да ја направиме свеќата ќе ни треба страна на портокалот што го има аголот.

 1. Со помош на нож ќе направиме пресек околу периметарот на портокаловата пулпа, внимавајќи да не се подели кожата. Пожелно е пулпата да остане во кора отколку да оставиме тенка кора или да ја поделиме. Со лажица Ние ќе ја отстраниме целата пулпа од портокал.

 1. Да се ​​надополни сето тоа Goе одиме да влечеме со прстите додека не ги оставиме кожата и белиот дел залепена на портокаловата кожа. Важно е да не се отстранува аголот што е во центарот на портокалот, бидејќи ќе делува како фитил.

 1. Ние го сушиме портокалот со многу добра хартија, чекаме неколку минути да се исуши уште малку.
 2. Ние додаваме растително масло правејќи се да го импрегнирате средното стебло.

 1. И останува само запали ја нашата свеќа вонредна состојба. Можеби е тешко да се осветли малку на почетокот, тоа е затоа што стеблото не е добро импрегнирано со масло, почекајте малку и обидете се повторно.

 1. Бидејќи станува збор за ламба за масло, препорачуваме да ја ставате во сад или чинија за да избегнете катастрофи ако случајно ја потчукнеме и треба да се преврти.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.