Валентин картичка со движење

Валентин картичка со движење

Денес имаме многу оригинална и забавна картичка на в Valentубените. Можеме да го подариме во кое било време од годината, кога и да посакате да го сторите тоа на многу посебен начин. Следејќи ги чекорите нема да биде многу тешко и резултатите се спектакуларни. Нема да недостасуваат различните бои што сакате да ги ставите на неа и исечоците на срцата. Дали се оние тие стратешки ќе се движат за да можете да го импресионирате вашиот примател.

Материјалите што ги користев за овој занает се:

 • Три парчиња картон за правење срца, во три различни бои (во мојот случај една црвена и две рози со различни нијанси)
 • срце широко околу 7,5 см за да се направат идентични реплики
 • црвен картон, од другата страна ќе биде бел (картон ми е пинокио ​​хартија)
 • картичка со големина А4 од бојата што ја сакате (во мојот случај тоа е тегет)
 • лепак за стап или / и ладен силиконски лепак
 • ножици
 • владетел
 • молив
 • црн маркер за пишување

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

За да ја направиме нашата честитка за вineубените, го земаме срцето од кое сме го создале 7,5 см ширина и ќе направиме реплика. За да го направите ова, го ставаме на врвот на парче картон и ние го цртаме неговиот преглед со молив. За една боја на картон правиме 2 срца и ги сечеме. За другите две парчиња картон со различна боја, ние ќе го направиме тоа 2 срца во едно и 3 срца во друго, исто така ќе ги исечеме. Вкупно ќе направиме 7 срца.

Втор чекор:

Ние земаме парче црвен картон и ќе исечеме лента со ширина од 7,5 см. Одиме да ставете на дното од лентата срце.

Трет чекор:

Ние правиме шест пати на црвениот картон, почнувајќи од врвот на срцето. Набори тие треба да бидат оддалечени околу 1 сантиметар. Потоа ќе одиме лепење на срцата со ладен силикон, ќе ги поставиме помеѓу празнините на наборите. Cutе го исечеме вишокот дел од картон колку далеку ги направивме наборите. Исековме парче картон долг 17 см широк 7,5 см и го ставаме подолу од каде го направивме овој последен рез.

Четврти чекор:

Земаме уште едно парче црвен картон и исечете правоаголник долг 12 см и широк 6,5 см. Одиме да паста центрирана под лентата на срцата. Ние го преклопуваме преостанатиот дел од црвениот картон надолу. Овој дел што го свиткаме надолу, ќе биде лентата што ќе ја повлечеме надолу за да го направиме ефектот.

Петти чекор:

Ние ги земаме нашите картони А4 и ајде да преклопиме на половина, ова ќе биде нашата картичка. Ние ја земаме структурата што ја направивме од срцата и ние ќе залепиме во картичката. Ние ќе лепиме со силикон вишокот страни на картонското парче (12 × 6,5 см) што ги направивме и залепивме на лентата со срца. Ние ги лепиме само оние страни затоа што централниот дел треба слободно да ја повлече црвената лента, која беше на задната страна, надолу. Во делот каде што ќе повлечеме за да го направиме движењето, можеме да исечеме парче картон со форма на триаголник и стрела, да се повлече надолу. Ние го лепиме. И сега треба само да го оставиме да се исуши и да напишеме во деловите каде сакаме да оди пораката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.