Велигденско зајаче, подгответе си своја кутија со бонбони и подгответе ја за овој Велигден.

Како што знаете, се ближи Велигден, датуми со слатки и чоколади. Денес дојдов да ви покажам како да направите своја кутија со бонбони: велигденско зајаче. Онаму каде што децата од куќата, покрај тоа што ќе можат да стават чоколадни јајца, ќе поминат одлично и со изработката на овој занает.

Материјали:

 • Картонска цевка за тоалетна хартија.
 • Волна.
 • Бел лепак.
 • Фолио во боја.
 • Чувствувана топка.
 • Подвижни очи.
 • Акции на картички со две бои.
 • Течен лепак.
 • Чоколадни или слатки јајца.
 • Молив.
 • Ножици

Процес за да ја направите вашата бомбона кутија во форма на зајак:

 • Исечете две ленти од волна. Мерењето ќе биде повеќе или помалку од вашата картонска цевка.
 • На брод додадете малку вода и бел лепак, се меша добро. Потоа воведете ги двете парчиња волна и добро импрегнирајте ги со лепилото.

 • Раширете ги двете парчиња волна на пластика или кеса и нека се исуши.
  • Овој процес трае подолго време, па ако сакате да го сторите тоа претходно, можете да исечете неколку парчиња картон, две сламки или средства за чистење цевки.
 • Сега цртај со молив, форма на уво на картон.

 • Двојно и исечете го, со тоа ќе добиете две форми за ушите.
 • Сега направи поголема форма од претходниот на картон со различна боја.

 • Работа под двете форми што штотуку ги направивте, една мала над друга поголема.
 • Исечете половина обоен лист и поставете го ројо од картон. За да го направите ова, превртете ги и вметнете ги краевите во 'рѓа. (Вие исто така може да го насликате).
 • Откако е наредено Лепете ги двете форми на ушите на цевката.
 • Исто така, поставете го подвижни очи и со точка на силикон во центарот, поставете двете парчиња волна, Веќе ќе биде суво, во центарот во форма на крст. И, конечно чувствуваната топка.

Сега само треба да го внесете чоколадни јајца и ќе ја имате подготвена вашата бонбона кутија.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.