Детски маски без машина за шиење #yomequedoencasa

Детски маски без машина за шиење #yomequedoencasa

Занает кој ве учи да правите многу забавни маски за најмалите. Во денови тешки како и оние низ кои поминуваме, ја учиме вредноста на откривањето дека можеме да направиме многу забавни работи дома. Овие маски се дизајнирани така што можете да ги направите без машина за шиење и се многу корисни за овие денови. Ако вашата работа не е да шиете, ова е ваша можност да научите како да го направите тоа, тоа е ваша можност.

Материјалите што ги користев се:

 • Маици со детски принт
 • Гумени ленти за држење на маската, во мојот случај користев ремени на маица
 • Секундарна ткаенина за да можете да ја заштитите првата
 • Тијарес
 • Правило за преземање акција
 • Предиво во боја
 • Мали помпони за украсување
 • Пинови
 • Боја за сликање црно-бела ткаенина
 • Добра четка
 • Непропустлив

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ја земаме кошулата и го отсекуваме видливиот дел што сакаме да го видиме на маската, сечеме квадрат од околу 25 × 15 см. Ја ставаме другата крпа под неа и ќе ја направиме маската две странични набори, ќе ја одржиме оваа форма со иглички. Овие набори ќе ни помогнат да имаме доволно дупка во делот на носот и устата.

Втор чекор:

Toе ги шиеме рабовите на ткаенината, на горниот и долниот дел. Во мојот случај, бидејќи ткаенината е бела, со розов цртеж или детал, избрав топла розова нишка. Ние ја преклопуваме ткаенината навнатре, правејќи го полите и почнуваме да шиеме. Ние ги правиме шевовите на ритмички начин и со иста дистанца помеѓу конците.

Трет чекор:

Areе го шиеме десниот и левиот дел од маската. Кога крцкате, мора да оставите доволно простор за да можете подоцна да ја поминете гумата. Во овој случај, шевовите со конецот се дадени повнимателно, се обидов да го зашијам преклопот, но без да стигнам до надворешната ткаенина, така што бодот не е видлив.

Детски маски без машина за шиење #yomequedoencasa

Четврти чекор:

Ние ја земаме гумата и го поминуваме преку страните на маската. За да можеме лесно да го поминеме, можеме да го закачиме на сигурносен игла, со оваа помош најпрво можеме да го положиме безбедносниот игла. Да се ​​биде поригиден, ќе биде полесно да се помине гумата следно. Ние ја исекуваме гумата до големината и ги шиеме нејзините краеви.

Петти чекор:

За да ја направиме маската на пајакот, избираме парче црвена ткаенина и го сечеме со истите мерења што претходно сме ги примениле. Ние сликаме со специјална боја за ткаенини обликот на пајажина. Ние ги правиме истите набори како порано и прицврстете ги со иглички. Ние ги обојуваме црните очи користејќи ја формата на пајакова мрежа, оставете ја да се исуши и наслика над неа бела.

Чекор шест:

Ние шиеме како и во претходните чекори страните на маската. Ги поставуваме гумените на нивните страни и ги прилагодуваме мерењата за нивна правилна поддршка.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   палата dijo

  се маски што можат да се мијат? и повторно се користат нели?