Домашна стресна топка # yomequedoencasa

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе одиме Направете домашна топка за стрес за сите оние кои сакаат да искористат еден од нив деновиве што може да биде малку постресен.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата домашна топка за стрес

 • Два балони, не е важна бојата или големината се додека се издолжените.
 • Брашно
 • Тијарес
 • Стаклено или пластично шише кое нема премногу широка уста

Рацете на занает

 1. Ставивме брашно во шишето, што мислите дека може да влезе во балонот. Подобро е да има вишок и да мора да го отстраниме она што недостасува.
 2. Ние ги надувуваме и надувуваме двата балони за да ги направат податливи. Оставаме надуен балон и ја држиме млазницата за да не се издува додека ја ставаме оваа млазница во устата на шишето. 

 1. Полека Ние го превртуваме шишето, така што брашното влегува на земјината топка. Кога ќе заврши целото брашно, повторно ја затвораме млазницата на балонот за да ја ослободиме од шишето и малку по малку го оставаме воздухот да излезе, внимавајќи брашното да не избега.

 1. Кога целиот воздух е надвор, го чувствуваме почетокот на млазницата на балонот и го фрламе брашното што е преку прстите пред сечењето исплакнете го светот.

 1. Ние ја исекуваме млазницата на другиот балон и ја истегнуваме за да ја покриеме таа со брашно. Важно е дека делот од дупката на брашното е на спротивната страна од дупката на празниот балон за да се избегнат протекување. Можеме да го врземе и балонот со брашното ако чувството за јазол не ни пречи.

И подготвени! Веќе ја имаме нашата домашна топка за стрес подготвена за употреба.

Се надевам дека ви е корисен овој занает #yomequedoencasa.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.