Играме авиони од хартија дома #yomequedoencasa

Денешниот занает, покрај тоа што е забавен, е многу лесен за изведување и децата ќе си поминат убаво. Исто така, кога занаетот е завршен, можете трајно да го ставите на рамка од врата, на колона или каде и да сакате да можете да уживате во оваа забавна активност со вашите деца.

Овој занает е изработен од децата, а исто така можеме да кажеме дека после тоа многу убаво се забавувале. Се состои од создавање на вид на цел што постигнува поени секогаш кога една хартиена рамнина поминува низ една од дупките направени за оваа намена. Дали сакате да знаете како да го направите тоа? Продолжете да читате!

Што ви треба за да го направите занаетот

  • 1 картичка ДИНА-3, боја за избор
  • 1 ножици
  • Бела хартија со големина ДИНА-4
  • 1 црн маркер

Како се прави занаетчиството

Не треба многу време да се направи овој занает и резултатите се одлични. Како што можете да видите на сликата, треба да направите само неколку дупки доволно големи за да се вклопат во авионот откако ќе помине низ него. Нацртајте и исечете онолку колку што ви одговара.

Потоа ставете ги под секоја дупка точките што ќе ги има и може да се додадат секој пат кога авионот ќе помине низ секоја од нив. Ставете го во рамката на отворена врата во колона или место каде што е така што авионите можат правилно да се лансираат.

И на крај, земете онолку хартии колку што ви требаат за да направите авиони од хартија. Откако ќе завршат сите, разговорете се со играчите и започнете да играте! Тоа е забавно. Да се ​​знаат поените што ги прави секој, идеално е да ги запишете името и поените на секое фрлање. Кога ќе се достигнат максималните поени, како што се 1500, Играта е завршена, но првиот што ќе пристигне ќе биде оној кој ќе победи! Toе сакаш да играш! 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.