Како да направите прсти со прсти лесен и ефтин

Икс точка

Во ова туториал Јас ве учам да создавате забава Икс точка. Игра што можат да ја играат и децата и возрасните, па така и најмалото од куќата може да соработува во нејзиното создавање.

Материјали

Да го сториме Икс точка ќе ви треба следново материјали:

 • Двослоен картон (дебел)
 • Хартија со обрасци
 • Бел лепак или стапче за лепило
 • Тијарес
 • Картон
 • Кружен секач за умирање (по избор)
 • Камења
 • Акрилна боја
 • Лак (опционално)
 • Четки

Чекор по чекор

Да се ​​создаде контролната табла Икс точка Започнете со сечење на картон до големината што ја сакате, но тој секогаш мора да биде квадрат, така што сите негови страни да бидат еднакви.

картон од табла

Залепете ја хартија со обрасци со бел лепак или лепак за лепило и отсечете го вишокот. покривна табла  За да ги покриете страните, лепете лента од картон од саканата боја по целиот раб на картонот. капакот на работ

Со кружен секач за матрици или ножици, создадете кругови од градежна хартија. Мора да исечете девет бидејќи тие ќе бидат плоштадите со тик-прсти. Залепете ги деветте кругови на таблата што штотуку ја создадовте. квадрати три по ред

За картичките можете да користите што сакате, но јас одбрав да сликам камења со децата на ум, бидејќи тоа е активност што тие ја сакаат, тие многу убаво си поминуваат. Насликајте ги и украсете ги како сакате, а тие работат и на фини моторни вештини, додека се забавуваат.

Насликајте ги со акрилна боја или ако сакате може да користите и течен темпера. камен чипови

Ако сакате да ги заштитите добро, ставете лак од финишот што го сакате, бидејќи тоа е предмет што ќе се користи, а играњето може да се влоши и да ја оштети бојата.

Во секој случај, акрилната боја многу добро се прилепува на каменот, ако е порозна, па ако не нанесете лак, можеби немате никаков проблем.

Кога имате суви камења, можете да ги поставите на таблата и ова ќе биде резултатот.

тик так прст 2 тик-прст со чипс

Сега можете да започнете да играте со вашата домашна табла на Икс точка, и најдоброто од сите е што можете да го дизајнирате како што сакате најмногу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)