3 идеи за рециклирање картонски цевки и создавање новогодишни украси

Во ова туториал Јас ќе те научам 3 идеи за да можете повторно да ја користите Картонски цевки тоалетна хартија, кујнска хартија, пластична фолија, леплива лента ... и претворете ги во прекрасни украси за Божиќ.

Поврзана статија:
3 ИДЕИ ЗА РЕЦИКЛИРАЕ ЦЕНТАРИ ЗА ИЗВРШИТЕЛИ

Материјали

За да ги направите трите занаети, ќе ви требаат како заеднички елемент Картонски цевки, но ќе користиме и други материјали специфични за секоја идеја.

Прстени за салфетки

 • Картонска цевка
 • Тијарес
 • Цинтас
 • Силиконски пиштол
 • Божиќни украси како снегулки, имела, желади, минијатурни штипки ...

Замрзнат Божиќен приврзок

 • Картонска цевка
 • Тијарес
 • Силиконски пиштол
 • Спреј боја
 • Бел лепак
 • Бел сјај

Божиќна куќа

 • Картонска цевка
 • Акрилна боја во бела, црвена, црна и златна боја
 • Црвена топка или црвена помпон
 • Силиконски пиштол
 • Четка
 • Тијарес
 • Црвена ева гума или црвен картон
 • Кафеав маркер
 • Кружна машина за дупчење
 • Вештачки лисја
 • Картон
картонска елка
Поврзана статија:
Божиќна елка од картон за украсување на мали куќи

Чекор по чекор

Во следното видео-упатство може да го видите процес на елаборација на секоја од идеите со рециклирање на Картонски цевки. Тие се многу лесно и со многу добри резултати. Исто така, брзо да се направи, така што ако во последен момент изгледате многу фер да купите или да создадете украси, да се прибегнете кон овие идеи економски.

Не заборавајте на какви било чекори за да можете сами да ги направите украсите. За тоа, објаснив подолу на едноставен начин како да се направи тоа три занаети па немаш никаков проблем.

Прстени за салфетки

За да направите прстени за салфетки, мора да исечете картонска цевка од малите од страна половина, од таму може да се добие два прстени за салфетки. Залепете го кинта на картонот и опкружи го сето тоа со него. Откако ќе ја покриете цевката, врзете a лазо со друга лента или кабел со различна боја за да се истакне. Во центарот на јамката можете да го залепите адорно што сте ги избрале. Избрав за еден некои желади и за друг дрвена снегулка.

Замрзнат Божиќен приврзок

Убавината на овој украс е да му се даде ефект на Мраз, и дека ќе го постигнеме со бел сјај. Прво треба да го исечете картонот во 8 ленти приближно Ширина 1 см. Исцедете два краја од картонскиот круг и ќе направите форма што личи на а лист. Лепак 4 заедно на едниот крај и формирајте А. Круз. Останатите што ги оставате ги ставате помеѓу секоја од претходните.

Исечете ги другите четири кругови но овој пат отворете ги, затоа што она што треба да направите е да ги навивате како полжав за да создадете А. спирала. Таа спирала мора да се залепи во првите кругови што сте ги залепиле.

Насликајте го со спреј, многу поудобно отколку со четка. Јас сум користел Дорадо но исто така изгледа многу добро во бланко. Кога бојата се исуши нанесете изобилно Бел лепак од страна на едно од лицата и се шири на сјајот. Кога ќе се исуши, бидејќи е бел сјај, ќе се појави дека има украс Мраз низ целото тоа лице.

Божиќна куќа

La куќа Тоа е оној што трае најдолго, но сепак е многу лесно.

Насликајте го картонска цевка на боја црвена. Исечете а круг гума или црвен картон и насликајте ја целата граница и некои линии како да е а дрвена врата. Залепете го кругот на цевката. Да се ​​направи покрив исечете картонски правоаголник и насликајте го бланко. За да го направите носениот ефект, дајте му допири црна со сува четка многу нежно, и ако сакате повеќе да заматувате, тријте малку со ткиво или хартија. Залепете го покривот над црвената цевка.

За да ја покриете дупката помеѓу покривот и куќата, лепете малку вештачки лисја, и за да додадете повеќе детали, примени некои силиконски кругови во центарот и насликајте го Дорадо. Вметнете го црвена топка или помпон.

Аплицирај Бела боја во основата на куќата за да се симулира гнев. И, ако направите дупка во покривот и поминете нишка низ неа, можете да ја обесите од Новогодишна елка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.