Лесна мумија за Ноќта на вештерките да се направи со деца

Оваа лесно направена мумија со деца е идеална за домашен украс или за сопствена спална соба на детето. Многу е лесно да се направи дека децата ќе уживаат во создавањето на сопствена смешна мумија. Може дури и да биде добар занает да се прави на училиште со ученици од класа по пластика за да работат занаети за Ноќта на вештерките.

Бидејќи е толку лесен занает, тоа може да се направи со деца над 4 години под надзор на возрасните, но за постарите деца кои веќе имаат можност да сечат со ножици, тогаш тие можат да го направат тоа независно. следејќи ги упатствата дадени од возрасно лице.

Materialsе ви требаат материјали

 • 1 ролна бело јаже
 • 2 подвижни очи
 • 2 картони тоалетна хартија
 • 1 ножици
 • Цело
 • 1 молив

Како се прави занаетчиството

Првото нешто што треба да направите е да пресечете еден од картоните за тоалетна хартија на половина и откако ќе го имате, со молив, нацртајте што ќе бидат рацете и рацете на мумијата. Откако ќе ги нацртате, исечете ги и зачувајте ги за подоцна.

Земете го другиот картон од тоалетна хартија и ставете го едниот крај фатен со лента во картонот, како што можете да видите на сликата, со ролна бела низа. Откако ќе се фати овој крај, со јажето опкружете го картонот како што гледате на сликата. Опкружете го целиот картон сè додека не биде целосно завиткан со белата низа.  Кога целиот картон е завиткан во бело јаже, пресечете го јажето на крајот од крајот и залепете го повторно на внатрешноста на картонот како што тоа го правевте на почетокот

Потоа земете две подвижни очи и малку отворете го белото јаже за да ги собере подвижните очи.  Тие ќе бидат како што гледате на сликата, не треба да ставате лепак или што било друго затоа што добро ќе се вклопат. Конечно, земете ги рацете резервирани и ставете ги како што гледате на сликата. Залепете ги од задната страна со малку лента за да бидат добро прицврстени и да се наоѓаат напред како што гледате.

Сега можете да уживате во вашата мумија!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.