Лесна гасеница за деца со картони од јајца

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да ја направите оваа смешна гасеница за деца, на едноставен начин и со употреба на картонски пакувања со јајца.

Дали сакате да видите како можете да го направите овој занает?

Материјали што ќе ни бидат потребни за да ја направиме оваа гасеница за деца

 • Картонски јајца, можете да користите картони кои веќе имаат различни бои или можете да ги обоите во бои со маркери или темпера.
 • Картичка на бојата што ја сакаме.
 • Занаети Очи
 • Ножици
 • Пиштол за топол лепак

Рацете на занает

 1. Cutе исечеме пет дупки за чаши од јајца. Ако тие се со различни бои, можеме да започнеме да ја собираме гасеницата и ако не, ова е време да го насликаме картонот. Waitе почекаме додека не се исушат за да продолжиме со занаетчиството. Важно е дупките добро да се исечат така што тие да останат стабилни кога ќе бидат поставени на масата.
 2. Ние ќе ги залепиме петте дупки ставајќи ги по ред. Првата дупка, која ќе биде главата, може да ја ставите во различна боја од остатокот на телото, каде што можеме да ги менуваме боите. Кога ги лепите дупките, можете да ставите парче картон под, а потоа исечете го следејќи го прегледот.

 1. Откако ќе го имаме телото на гасеницата, ќе го сториме тоа лепак занаетчиски очи во главата.
 2. На картон ќе нацртаме две антени и уста, кои ќе ги исечеме и залепиме исто така во главата. Можете да додадете кој било друг детал на кој можете да помислите, како што се машни, ленти на телото, веѓи итн.

И подготвени! Ја завршивме гасеницата. Можете да ги создадете гасениците со боите што ги сакаме, па дури и да дизајнирате каква ќе биде пеперутката што излегува од нашата гасеница. Занаети можете да видите на пеперутки на следниве врски:

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает и некои од претходните.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.