Пролетно дрво, лесно и едноставно да се направи со деца

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме пролетен занает, цветно дрво со хартија и картон. Многу е лесно да се направи и одлична идеја да се започне оваа нова сезона со нашите малечки.

Дали сакате да знаете како можете да го направите овој занает?

Материјали што ќе ни требаат да го направиме нашето пролетно дрво

 • Зелена крепе хартија, може да има форми како оваа што ја избрав или не.
 • Креп хартија во розов тон за да имитира цвеќе.
 • Картон ролна тоалетна хартија.
 • Лепак за хартија што не е многу течен затоа што ќе има форми. Можете исто така да користите двострана лента.
 • Ножици

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е направете неколку мали парчиња во една од картонските страни на ролна хартија хигиенски Овие исечоци ќе ги имитираат корените на дрвото и, покрај тоа, ќе дадат поголема поддршка при поддршка на дрвото. Затоа, ќе ја притиснеме картонската ролна врз масата, така што таа ќе ја добие формата добро.

 1. Отсековме а правоаголник од зелена крепе хартија и преклопете го на половина. Е му дадеме форма на дрво со ножици, имајќи предвид дека не треба да го пресекуваме целиот горен дел, така што двата дела на хартијата ќе останат заедно.

 1. Сега ја отвораме креп-хартијата и го лепиме картонот од ролна тоалетна хартија помеѓу двата дела на креп-хартија и ќе го залепиме целиот раб, така што ќе остане добро фиксиран.

 1. Со розова креп хартија, ајде исечете мали парчиња и ќе ги збрчкаме во топчиња дека подоцна ќе се држиме на дрвото како цвеќиња.

И список0! Можеме да го поставиме нашето дрво полно со цвеќиња на полица за да ја украсиме нашата куќа со пролет.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.