Навлажнувач на домот и други трикови за зголемување на влажноста во домот

Навлажнувач за дома

Во време со такво променливо време, запек се многу присутни и нешто што доаѓа со нив е кашлицата. Сувата околина не помага да се запре таа кашлица, затоа, во овој пост ќе направиме а Многу брз домашен овлажнител и други трикови. 

Ајде да видиме за што станува збор.

Материјали што ќе ни бидат потребни

 • Свеќи
 • Лимон
 • Фондуе што се загрева со свеќи

Рацете на занает

 1. Ние вриеме водаа во тенџере додека не зоврие. Ова ќе го забрза процесот подоцна, бидејќи фондот ќе се погрижи за одржување на топлината без потреба да се врие.
 2. Ние ќе го користиме кора од половина лимон. Важно е при лупење на лимонот, да не се сече премногу длабоко за да се избегне подигање на белиот дел. Наместо да ставате лимон, можете да додадете есенцијални масла. Тоа оди по вкус.

Чекор 2 на овлажнител

 1. Фондот го ставаме во просторијата каде што сакаме елиминирање на сувата средина или каде сакаме поголема влажност. Ние ја истураме врелата вода во контејнерот и ја ставаме лушпата од лимон. Ова ќе ја парфемира просторијата со многу пријатна атмосфера од цитрус. Ние ги палиме свеќитеДве треба да бидат доволни, но ако сакаме поголема влажност можеме да ставиме три свеќи.

Навлажнувач за скалирање дома

 1. Тоа е важно не оставајќи го фондејот сам во соба подолго време бидејќи кога се користат свеќи секогаш постои одреден ризик.
 2. Кога водата ќе се намали, треба само да додадеме повеќе врела вода. Идеално, контејнерот треба да биде барем половина полн.

Други домашни опции за да се избегне сува средина

 • Стави растенија дома, тие ослободуваат влага со рециклирање на воздухот. Особено ги препорачуваме лентите, исто така наречени „лоша мајка“.
 • Остави го туш работи неколку минути. Оваа опција е брза за време на потреба.
 • Отворете ги прозорците кога врне Тоа е нешто што мене многу ми се допаѓа, иако очигледно ова ќе зависи од тоа дали сакаме да се навлажниме затоа што нашата куќа е сува или ако сака да ја ублажи кашлицата. Во вториот случај, подобро е да се прибегне кон други опции.
 • Стави да сушење облека на радијатори. 

Се надевам дека ви се допаднаа овие домашни трикови и да ги примените во пракса.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Берни dijo

  Го ставав котелот некое време со отворен капак и Чан Чан