Направи сам како да направиш пролетна тетратка од лист.

Дали обожавате тетратки? Дали сакате да имате како што сакате? Со вашите потреби и вкусови. Денес, дојдов со самодоверба што ќе ви се најде: како да се направи пролетна тетратка од лист.

За овој занает користев врзивно средство, но ако во вашиот случај немате, можете да го однесете во продавница за канцелариски материјал, бидејќи таму ги имаат овие машини и можат да ги врзат, или исто така можете да ја направите оваа тетратка со две ringsвони сами. дупките, тоа сигурно ќе биде убаво и лично.

Материјали:

 • Печати за корицата на тетратката.
 • Сив ламиниран картон.
 • Украсена хартија за задниот капак.
 • Агли или агли.
 • Пролет или прстени.
 • Лента за лак и украс.
 • Двострана лента.
 • Ножици
 • Преклопен
 • Фолио, бели и обоени, карирани чаршафи.
 • 2 картички.
 • Чекан.

Процес:

 • Првото нешто што треба да го земете предвид е големината на тетратката. Мојот е со големина на Дин А5. (половина фолија). Исечете го картонот до потребните мерки и двострана лента засечете го листот.

                                                 Оваа тетратка можете да ја направите и без готов лист и да напишете или да нацртате откако ќе се направи тетратката.

 • Исечете агол од 90º секој од аглите на листот и преклопете навнатре со помош на папката или врвот на ножиците, лепејќи се со двострана лента.

 • Направете го истото со задниот капак. За да го направите ова, поставете го картонот со украсената хартија.
 • Да ги завршам предјадењата исечете картичка со големина на фолија на половина и залепете одвнатре со двострана лента. И на предните и на задните капаци.

 • Сега подгответе го ентериерот: Исечете ги различните видови лисја до посакуваната големина.
 • За мојата тетратка што ја направив сепаратори, исечете го картонот што излегува половина сантиметар од чаршафите и направете изрез, кој ќе служи како сепаратор.

 • Време е да користете врзивно средство. (Можете да најдете многу упатства за оваа тема на Интернет). Ако немате врзивно средство, можете да го однесете во канцеларискиот материјал за да го врзете или да направите две дупки за да ги вметнете прстените подоцна.
 • Ставете ги аголните парчиња во четирите агли со помош на чекан.

 • Вметнете ја пружината низ дупките. (Или, ако ти е случајот, прстените). Проверете дали внатрешните чаршафи и разделбите се на место.
 • Конечно врзете лак на обвинителна клупа и подготвени можете да уживате во вашата тетратка.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.