Како да направите Пони со Фимо или полимерна глина

Пони

Во ова упатство ви покажувам како да обликувате Пони со Фимо или полимерна глина. Се сеќавам дека кога бев мала, имав неколку од овие кукли и за неколку години тие повторно станаа модерни меѓу малите. Оваа бројка не само што може да послужи како украс или приврзок за клучеви, таа може да биде и играчка за секое дете, а бидејќи можете да ја направите во многу бои, имате илјадници можности.

Материјали

Да го сториме Пони ќе треба Фимополимерна глинаИли печење или сушење на воздух. На colores што ги користев за упатството се:

  • Rosa
  • Пастелно жолто
  • Бланко
  • Црна

Чекор по чекор

Започнете со тело. За да го направите ова, креирајте топка и превртете ја на едната страна со дланката, на овој начин ќе се истегне за да создаде еден вид пад.

тело

Да го сториме тоа Cabeza Следете ја истата постапка и залепете ја во најгустиот дел на телото.

Cabeza

Време е да се стави пати. Од топка, истегнете ја малку за да направите линија. Ако притиснете повеќе на едниот крај, тоа ќе излезе потенко од едната страна и подобро ќе ви одговара. Мора да направите сите четири.

пати

Лепете ги на телото преку најгустиот дел од нозете.

нозе пони

Нешто многу важно кај овие Пони е мелена. За да ја направите косата, креирајте топка и превртете ја со дланката од едната страна, создавајќи така зашилен пад. Пресечете го за да можете да го ставите на главата.

пело

Создадете две еднакви форми. Едниот лепете го на врвот на главата со клунот напред, а другиот позади со клунот спуштен.

коса пони

Направете навивам на секое влакно со извртување на краевите на косата.

ризо

Бидејќи удирањата покриваат дел од лицето, треба само да направите а ojo. За да го направите ова, создадете бел круг, израмнете го и залепете го на лицето на Пони. Создадете помал во црно и лепете го на врвот. Создадете уште две многу помали цели за да симулирате осветленост на очите. Конечно со две мали црни линии ставете ги трепките.

ojo

Да ги направам уши создадете две топчиња, истегнете ги како што правевте со косата и израмнете ги.

уво

Мора да ги залепите низ најгустиот дел до главата на Пони.

уши

Само на Кола. Треба да го сторите истото како и со влакната на косата, но не ги кршете, директно завиткајте го клунот.

Кола

Треба само да го залепите назад на дебелиот дел.

опашка од пони

И ќе го имате готовиот Пони. Ова е резултат.

резултат пони


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.