5 идеи за повторна употреба на стаклени тегли - КРЕАТИВНО РЕЦИКЛИРАЕ

Во ова туториал ти носам 5 идеи за повторна употреба стаклени тегли или тегли. Тоа е предмет на кој наидуваме скоро секој ден и сигурно сте фрлиле многу од нив во текот на животот.

Материјали

За да ги направите овие пет идеи, ќе ви треба како заеднички материјал Стаклени тегли. Имате многу разновидност, затоа прилагодете се на обликот на вашиот брод за да создадете предмет што го сакате. За секоја идеја ќе ви треба и следново материјали:

Организатори на мермер

 • Лак за нокти
 • Контејнер
 • Вода
 • Стапчиња за јадење

Вазна со decoupage

 • Хартиена салфетка
 • Лепак за декупаж
 • Четка
 • Тијарес
 • Ситно-грануларен шкурка

Гарланд од фенери

 • Сликање од витраж
 • Контејнер
 • Две стапчиња за ражени
 • Wireица
 • Јаже

Ретро моливи

 • Боја со креда
 • Златна металик боја
 • Четка
 • Јаже од јута
 • Ситно-грануларен шкурка

држач за сапун

 • Шрафцигер
 • Чекан
 • Дозерот за сапун
 • Силиконски пиштол

Чекор по чекор

Во следното видео-упатство може да го видите чекор по чекор од секоја од петте идеи. Seeе видите дека тие се многу едноставна y брз да се направи, но во исто време тие изгледаат одлично во кој било агол. Сите тие имаат допир ретро што ќе сакаш.

Ајде да го прегледаме чекори што мора да ја следите за да ја направите секоја од идеите, на овој начин нема да заборавите ништо за ништо и ќе можете направи го сам лесно. Исто така, ви покажувам неколку фотографии од resultados крај.

Организатори на мермер

Да се ​​направи организатори со мермерен ефект само треба да се стави во контејнер со вода малку од емајл на ноктите од различни нијанси. Отстранете ги боите полека за да создадете обрасци и форми, и кога ви е пријатно со дизајнот што сте го креирале, воведете надворешноста на бродот во вода. На овој начин, емајлот ќе се залепи на стаклото со дизајнот што сте го направиле, создавајќи ефект на мермер.

Вазна со decoupage

Техниката decoupage се состои од вметнување а специјална хартија за оваа техника или А. салфетка на површина за да изгледа како да е насликана. Во овој случај, ќе ја направиме стаклената тегла, отстранете ја бели наметки од салфетката, треба да работите само со слојот каде што е цртежот. Примени го лепило да се декупира со четка низ целиот брод, а потоа внимателно лепете ја салфетката на неа за да не се скрши. Исечете ја останатата салфетка. До работ на бродот може да поминете a фина шкурка од ронки и полесно ќе се отстрани. На крај, ставете уште еден слој лепило за декупаж на печат сè совршено.

Гарланд од фенери

Оваа венец изгледа одлично на тераси y градини. Внатрешноста на стаклената тегла мора да ја насликате сликање со витраж, и за да биде полесно, едноставно мора да истурите малку боја внатре и да ја раширите околу садот со поместување. Остави го сам мозоци над контејнер и држете го со две чепкалки за заби, така што бојата ќе падне. Кога бојата е сува, опкружете го работ на садот со a жица и создадете ја со неа рачката на фенер. Направете неколку за да поминете низ една јаже и да можат да ги обесат на wallидот.

Ретро моливи

Сликањето кредаст секогаш дава уште еден ефект ретро y гроздобер до објекти, затоа ќе го искористиме во ова упатство. Плус, прилично добро се придржува до стаклото, така што е совршено за овој занает. Четкајте го низ надворешноста на садот и оставете го да се исуши. За да додадеме повеќе детали, имаме две опции. Во еден од чамците можете да го насликате работ металик боја во златен тон, а во другиот може да направите а јамка за јаже од јута. Во двете лименки, нежно повлечете a фина шкурка од ронки, и на овој начин ќе ја истрошите бојата малку.

држач за сапун

Оваа последна идеја ќе ја направи вашата бања е поелегантно, благодарение на тонот Дорадо од врвот на теглата. Направи дупка со дупка со помош на шрафцигер и чекан, доволно голем за да го помине диспензерот за сапун. На ова мора да аплицирате силикон во пиштол и поправете го на врвот на конзервата. Сега треба само да го наполните шишето со сапун и да го ставите капакот на неа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.