Тројца мудреци за полнење со слатки

Тројца мудреци за полнење со слатки

Не пропуштајте како да го направите овој супер занает со фигури на мудри луѓе и во картонски цевки. Можеме да ги рециклираме цевките и со малку генијалност да ги насликаме и украсиме со парчиња картон и да направиме убави лица. Со својата шуплива форма можеме многу подоцна да ги наполниме со вкусни слатки. Одлична идеја е децата да ја имаат како подарок.

Материјалите што ги користев за Magi:

 • Картонска ролна за да формирате три мали цевки.
 • Бел картон.
 • Браун картон.
 • Портокал картички.
 • Беж картон.
 • Акции со блескави црвени картони.
 • Злато обоен картон со сјај.
 • Акции со блескави сини картони.
 • Црвена, сина и жолта акрилна боја.
 • Три мали беж помпони.
 • 6 пластични очи за занаети.
 • Топол силикон и неговиот пиштол.
 • Молив.
 • Ножици
 • Четка

Овој занает можете да го погледнете во следното видео:

Прв чекор:

Ги фарбаме ролатите од картон, секој со различна боја. Ќе користиме сина, црвена и жолта боја.

Тројца мудреци за полнење со слатки

Втор чекор:

Ние цртаме правоаголник на беж картон, со приближна големина што може да се вклопи како „лице“ во една од цевките. Ќе го исечеме и ќе го користиме како шаблон да се направи реплика на друга со иста боја и друга со кафена боја.

Тројца мудреци за полнење со слатки

 

Трет чекор:

Цртаме на бел картон еден од мустаќите. Ќе го исечеме и ќе го користиме како шаблон да се направи реплика на три други со иста боја, а уште две портокалови.

Четврти чекор:

Белите мустаќи ги ставаме врз картонот и цртаме одоздола брадата. Ќе го исечеме и ќе го користиме како шаблон за направи реплика од друга еднаква и друга со портокалова боја.

Тројца мудреци за полнење со слатки

Петти чекор:

На задната страна на златната картичка со сјај цртаме круна од три шила и го отсекуваме. Со истиот калап ќе го користиме како реплика за да следиме две други круни, но овој пат со заоблена форма. Ќе направиме сина круна и црвена.

Чекор шест:

Одиме оди лепејќи ги сите парчиња. Подобро е да го користите жешкиот силикон за брзо да се залепи картонот. Прво ќе го залепиме лицето, па брадата па мустаќите. Со помпони ги лепиме круните и на крај очите и носот.

Седми чекор:

Ќе ги имаме спремни цевките за да можеме наполнете ги со добрите. Под тубата можеме да ставиме тапа, залепувајќи малку хартија и силикон и така нема да избегаат.

Тројца мудреци за полнење со слатки

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.