Смешен лилјак да се направи на Ноќта на вештерките со деца

Здраво на сите! Ноќта на вештерките е сè поблизу и затоа, во овој занает ви донесуваме како да направите А. убав лилјак да се прави со деца.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот симпатичен лилјак

 • Црна карта
 • Картон или бел чаршав
 • Светло жолт картон
 • Тијарес
 • Лепак за лепак или друг брз лепак
 • Означи пенкало
 • Руменило во прав

Рацете на занает

Можете како детално да ги направите овие занаети, можете да видите на следното видео:

 1. Првиот чекор е да ги исечете парчињата од картон. За ова ќе сечеме на црн картон два правоаголници, едниот околу 15cm x 7cm и другиот 15cm x 5cm. Го резервираме првиот правоаголник и малата ја преклопуваме на половина и цртаме и исекуваме крилја од лилјак. Потоа се расплетуваме и се сечеме на половина за да имаме две одделни крилја.
 2. Исто така, на црн картон ќе исечеме два ситни круга за зениците и двете нозе.
 3. Во бел картон ќе исечеме квадрат од приближно 2cm x 2cm, ќе го преклопиме на половина и ќе исечеме триаголник што ќе делува како треска. Кога ќе се одвиваат ќе имаме две еднакви песјаци. Исечевме и два круга помали од црните за учениците.
 4. En светло жолт картон ќе исечеме два круга за очите. На оние кои ќе им платиме на црните кругови што ќе ги направи учениците и белците горе од нив да имаат целосни очи.
 5. И можеме да почнеме да ја собираме и лепиме нашата палка. Ние правиме цилиндар со голем правоаголник од картон за да се направи каросеријата. Ние лепиме крилја од задниот дел и го имаме очи, песјаци и нозе напред за да најдеме начин што го сакаме и остануваме. Цртаме насмевка со маркер.
 6. Да те завршам ставаме руменило на образите на нашиот лилјак.

И подготвени! Можеме да направиме неколку и да ги организираме околу куќата или во венци за украсување.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.