Артикулирана картонска риба, идеална за правење со деца

Картон споени риби

Е направиме совршен занает што треба да го правите со најмалите во куќата и со кој потоа ќе можат да играат: артикулирана картонска риба.

Подготвени да го направите тоа?

Материјали што ќе ни бидат потребни

артикулирани рибни материјали

 • Две картички со различни бои
 • очи
 • Лепак
 • Тијарес
 • Топчесто пенкало или маркер

Рацете на занает

1. Ајде исечете квадрат од една од картичките и извлечете ги перките и опашката на друга картичка од нашата риба.

2. Ние го земаме картон квадрат и преклопете го на половина. Ние повторно го расплетуваме и преклопуваме два од аглите кон двојникот што го дели картонот, како да правиме авион.

Артикулиран риба чекор 1

Артикулиран риба чекор 2

Артикулиран риба чекор 3

Артикулиран риба чекор 4

3. Повторно расплетуваме сè, оставајќи го плоштадот и го преклопуваме картонот двапати на половина. Makeе направиме парчиња во споениот дел од картон, ограничувајќи ја ознаката на двојно на аглите. Cutе сечеме додека не останат неколку прсти за да ги завршиме двојно аглите.

Артикулиран риба чекор 5

Артикулиран риба чекор 6

Артикулиран риба чекор 7

4. Ние повторно се расплетуваме и ставаме лепак на еден од преклопените агли и го надминуваме другиот одозгора за да ги залепиме. Со ова ќе го направиме артикулираното тело на нашата риба.

Артикулиран риба чекор 8

Артикулиран риба чекор 9

5. Ние го пресекуваме аголот на носот, заокружувајќи го.

Артикулиран риба чекор 10

6. Ние земаме картон од друга боја и ги исековме перките и опашката што претходно ги нацртавме. Ние правиме неколку линии за да симулираме линии на перките на рибите.

Артикулиран риба чекор 11

7. Ние ги лепиме перките и опашката Како што се гледа на сликата. Ги лепиме очите во пределот на главата.

Артикулиран риба чекор 12

7. Сечеме а парче картон во боја на телото на рибата за да се направи устата. Ние ќе исечеме еден од рабовите во заоблена форма. Ние го лепиме ова парче картон на внатрешниот долен дел од телото.

Артикулиран риба чекор 13

Артикулиран риба чекор 14

И подготвени! Веќе ја имаме нашата артикулирана риба подготвена да плива низ целата куќа.

Картонска споена риба 2

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.