Божиќна честитка за деца со снешко

Пристапи Божиќ и во овој пост ќе ве научам како да го направите ова толку смешна картичка во форма на снешко. Одлично е да се прави со најмалите во куќата.

Материјали за правење Божиќна честитка

 • Картони во боја
 • Тијарес
 • Лепак
 • Подвижни очи
 • ЦД
 • Снегулка и удар со дупки во круг.
 • Постојани маркери

Постапка за изработка на Божиќна честитка

Следно ќе објаснам процесот да се направи оваа картичка што е супер лесна.

 • За почеток ви треба бел картон кој мери 26 х 18 см.
 • Преклопете го на половина и ќе имате 13 х 18 см.
 • Со помош на ЦД, нацртајте ја главата на снешко.

 • Нацртајте ја насмевката на куклата и потоа поставете портокалов триаголник што ќе биде носот
 • Исечете ја главата на снешко оставајќи го црниот преглед.

 • Залепете го подвижни очи на лицето на куклата.
 • Нацртајте ги трепките со парична казна маркер.
 • Залепете ја главата на телото на картичката.
 • Подгответе ги овие две парчиња што ќе бидат капачето г.нашиот карактер.

 • Лепете ги двете парчиња заедно за да формирате капа на снешко.
 • Создадете снегулка со удар во дупката, ако немате, можете да користите starsвезди.
 • Залепете ја снегулката на капачето, а потоа на главата.

 • Со ударниот круг ќе направам 3 црни копчињата.
 • Goingе ги залепам на стомакот на снешко.
 • За да ја завршам работата, ќе направам две бели точки на секое копче со обележувач.

И го завршивте ова картичка за честитање на Божиќ на вашите пријатели и најблиски, можете да ги направите сите модели и големини што ви се допаѓаат. Тоа е многу убав начин да посакате СРЕНИ ПРАЗНИЦИ.

Се надевам дека ви се допадна и ако го направите тоа, не заборавајте да ми испратите фотографија преку која било од моите социјални мрежи. Чао!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.