Како да направите бонбони кутии за забави и прослави

бонбони кутии

Во ова туториал Јас ве учам да создадете едноставни бонбони кутии совршен за забава или каква било прослава. Сè зависи од дизајнот на хартијата. Можете да користите поелегантна за свадба, или повеќе детски за родендени на деца. Исто така, исто како што можете да чувате бонбони, можете да ставите и чоколади, или мал подарок.

Материјали

Да ги направам бонбони кутии ќе ви требаат следниве материјали:

 • Хартија со обрасци
 • Тијарес
 • Молив
 • Лак или лента
 • Лепак стап

Исто така ви го оставам следниов образец што ќе ви помогне да се преселите во хартија со обрасци за да можете лесно да ја исечете и направите формата.

растенија

Чекор по чекор

Да ги направам бонбони кутии Мора да започнете со печатење на шаблонот што само што ви го покажав и трагање по хартија со образ Шаблонот е подготвен за печатење на големина А4 или полу-фолија, односно големина А5. Големината зависи од тоа како сакате вашата кутија. Ако сакате помал, испечатете го на половина страница, ако сакате поголем, отпечатете го на цела страница.

Изберете хартија со шема за да одговара на прославата.

хартија со шари

Исечете ја хартијата со шари по линиите што сте ги обележале од шаблонот.

да сече хартија

Преклопете ги триаголниците навнатре.

исечена хартија

И, исто така, преклопете ја хартијата по испрекинатите линии што се појавуваат на шаблонот.

улога

На овој начин можете да започнете да ја лепите кутијата. Јас го направив тоа со лепак за лепило, но можете да го направите со бел лепак или лепак и пол. За да го држите додека не се лепи добро, можете да ставите пинцета на споеви што сте ги залепиле, така што ќе ве држат заедно додека не се исуши лепилото и нема да морате да ја држите кутијата.

pegar

Затворете ја како што ја гледате полето, но сè уште не се приклучувајте на горниот дел.

преклопете

Пред да го затворите, мора да ги чувате бонбоните или чоколадите што сакате да ги има во кутијата.

бонбони

Сега можете да го затворите. Приклучете се на врвот и завиткајте го со лак или лента.

кинта

За да изгледа подобро, можете да додадете лак.

мала кутија

И ќе имате подготвена кутија со бонбони или чоколади, да им ги подарите на гостите од вашата забава.

бонбони кутија     лазо


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.