Природна лимонска свеќа, брза и мириса одлично

Во денешниот занает ќе направиме а природна лимонска свеќа, многу декоративно, совршено за делови од некои јадења во текот на летото или едноставно да им дадете мирис и амбиент на нашата куќа навечер додека се релаксираме.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата лимонска свеќа

 • Лимон. По можност изберете оној што е издолжен и врвовите на лимонот се добро забележливи.
 • 3-4 бели свеќи, во мојот случај ги користев малите што се наоѓаат во сребрен контејнер.
 • Лаванда или сушен рузмарин. Препорачувам кој било од овие двајца, но можете да го изберете вашиот омилен ароматичен.
 • Нож
 • Стаклена тегла, која е висока за да спречи влегување вода.
 • Тенџере и вода

Рацете на занает

 1. Прво го ставаме тенџере со вода да зоврие. 
 2. Ние ги исекуваме свеќите и ги ставаме во стаклена тегла. Следно, го ставаме тенџерето во садот и оставаме да се стопат свеќите. При сечење на свеќите прво се сече на половина за да се отстранат фитилите. Ние ќе користиме една, а остатокот можете да ги зачувате за други занаети.

 

 1. Ние го пресекуваме лимонот на половина од начинот на кој може да се види на фотографијата. На овој начин ќе има поголема стабилност, а исто така естетски е поубав.

 1. Празниме половина лимон помагајќи ни со нож и лажица додека не биде многу чисто. Јас го користам соковникот за да го извлечам сокот пред да го испразнам, за да можам да го користам за готвење или сок.

 1. Го ставаме фитилот од свеќата во лимонот, малку од ароматичното растение што избравме, користев рузмарин и ставаме сè во сад за да избегнеме катастрофа ако се претвори во лимон при истурање на восокот.

 1. Ние истураме топол восок и посипете повеќе ароматично растение. Како што восокот се лади, тој ќе добие арома на лимон и рузмарин.

 1. Останува само да почекаме да се олади и можеме да го користиме. Забележи го тоа да се биде природен лимон, подобро е да се користи свеќата рано.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.