Карпести книжни книги, брзи за правење

камења книжни книги

Во овој занает ќе направиме а книжни книги со камења. Е видите дека тоа е многу едноставен занает и дека вистината е многу кул и тоа ќе им даде на полиците многу посебен шмек.

Дали си спремен?

Материјали што ќе ни бидат потребни

материјали за книги

 • Камења со различна големина: Ви препорачувам да имате некои поголеми кои имаат рамен дел за да направат добра основа врз која ќе ги распоредите другите камења што ќе го сочинуваат книжниот ресен.
 • Топол силикон или уште подобро, силен лепак
 • Картон

Рацете на занает

 1. Како прво, ако ги земеме камењата од поле, како што е мојот случај, мораме добро измијте ги за да ги отстраните остатоците од земјата што можат да ги носат. Мора да имаме предвид дека откако ќе ги залепите ќе биде потешко добро да се исчистат, па сега е време. Letе ги оставиме да се исушат целосно пред да започнете.
 2. Ставивме парче од картон како основа, залепен на прав елемент кој има тежина што ќе не направи wallид да ги градиме нашите книжни книги. Во мојот случај ја користев кутијата каде што имам тегови. Во мојот случај не, но препорачувам да ставите На врвот на картонот, малку се чувствуваше приближното мерење што сакаме да го има нашата книга и одете лепејќи ги камењата и на носачот. Ова ќе спречи гребење на мебел при поместување на книжниот лист.

Чекор 1 книжни книги

 1. Ги одделуваме камењата во потрага по оние поголемите и со рамна страна што служат како основа. Пред да ги залепите, ќе ги составиме заедно за да видиме како работи и ќе ги лепиме во деловите што се спојуваат. И, ако го ставивме филц, ќе ги залепиме и за тоа. Откако ќе ја имаме основата, оставаме добро да се исуши и продолжуваме со поставување камења. Не е важно што има празнини помеѓу нив или дека лепилото е видливо. Треба само да бидете внимателни со делот што ќе се види, што е да се каже, страните и слојот од последните камења. Во остатокот ставете доволно лепак за да не се раздвојуваат. Без страв!
 2. Кога ќе ги залепиме сите камења, чекаме лепилото да се исуши добро. Го исековме филц за да не може да се види и тоа е тоа!

чекор 2 книжни книги

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.