Брз и лесен држач за свеќи со тапи

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направете го овој убав држач за свеќи со тапи. Тоа е многу брз занает за правење, како и многу едноставен. Исто така, ќе ни помогне да ги рециклираме тапите од шишињата со вино што ги консумираме. Совршено е да се украси трпезата ако направиме неколку центри, дури и некои поголеми од другите.

Дали сакате да знаете како можете да го направите овој држач за свеќи?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот држач за свеќи

 • Тапи од вино, по можност со иста големина
 • Кристално стакло
 • Картон
 • Свеќа или воден венец
 • Пиштол за топол лепак
 • Лента за украсување.

Рацете на занает

 1. Ние сечеме картонски круг. Овој круг мора да биде поголем од дијаметарот на стаклото, за да можеме да ги залепиме тапите во него.
 2. Можеме да ги измиеме тапите со тоа што ќе ги натопиме во врела вода и ќе чекаме да се исушат пред да го направиме занаетот. Но, ние исто така можеме да ги оставиме такви какви што се, за да го додадеме допирот на бојата на виното во занаетот, што зависи од вас.
 3. Ние го ставаме кристално стакло во средина. Можете да го лепите стаклото на картонот ако сакате, иако идеално е да не го сторите тоа со цел да го исчистите восокот што може да падне внатре.

 1. Малку по малку ќе ги ставиме тапите околу стаклото и ќе ги залепиме на картонот. Ако стаклото не е залепено, ќе внимаваме да не ги лепиме тапите ниту на стаклото, или подоцна нема да можеме да ги отстраниме.
 2. Откако ќе ги залепиме сите тапи ќе ставиме лента како потпора и украс. Makeе направиме јазол или лак.
 3. Putе ставиме внатре во стаклото свеќа.

И подготвени! Веќе го имаме нашиот држач за свеќи со тапи подготвени за употреба. Можеме да додадеме дополнителна декорација на лентата, како што се мали приврзоци, па дури и гранка или исушен цвет.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.