Брз и лесен стегач за завеси

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе ви покажеме како направете брз и лесен стегач за завеси. Тешко дека се потребни материјали, изгледа прекрасно и може да нè извлече од какви било проблеми ако треба да ги собереме завесите, но немаме прстиња дома или едноставно ако сакаме да го смениме изгледот на просторијата.

Дали сакате да видите како можете да ја направите оваа стегалка толку едноставна?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме менгеме за завеси

 • Прстен, служи кружна крута нараквица или кој било предмет сличен на прстен, а тоа е со дијаметар најмалку 15 см. Колку е поширока завесата, толку е поголем прстенот, бидејќи завесата мора да помине внатре.
 • Завеса, работи за секаков вид ткаенина завеса.

Неколку материјали, нели? Па, тоа е уште полесно.

Рацете на занает

 1. За да ги собереме нашите завеси толку лесно, едноставно мораме повлечете ја завесата настрана. Идеалот е да му дадете одредена форма пред да ја фатиме со рацете. бидејќи тоа ќе ни помогне да го направиме финалниот облик поубав или повеќе по наш вкус. Ние ќе ја свиткаме завесата следејќи ги нејзините сопствени набори.

 1. Откако ќе ја наместиме завесата во нашата рака, Го ставаме прстенот на местото на прстите и ја поминуваме завесата низ прстенот. 

 1. Сега имаме само дајте му ја формата што ја сакаме. Можеме да направиме круг што ќе личи на цвет или да го оставиме издолжен како на следната фотографија:

И подготвени! Без сомнение, тоа е брзо, убаво решение и во кое тешко ви требаат материјали. Ако сакаме да одиме малку подалеку, можеме да врзуваме синџири, јажиња или други видови обесени украси на прстенот што ќе се видат откако ќе се собере завесата.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го примените овој занает во пракса.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.