Брз цвет со картон

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да се направи овој вид на цвеќиња, многу брзо и што може да се искористи за украсување во кое било време што ни треба. На пример, за украсување на масата пред оброк, за украсување на бањата во корпа или дури и за украсување подарок што сакаме да го направиме. Тие се едноставни цвеќиња за правење, разноврсни и изгледаат одлично.

Дали сакате да знаете како можете да ги направите?

Материјали што ќе ни требаат за да ги направиме нашите цвеќиња

 • Картон од бојата што ја сакаме за нашиот цвет.
 • Лепак
 • Тијарес
 • Означи пенкало
 • Нешто да се направи круг ако слободната рака нема да се претвори многу добро. Можеме да користиме компас или чаша итн. сè во зависност од големината што ја сакаме нашиот цвет.

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е направете круг на картонот. Не е важно дека кругот не е совршен, бидејќи подоцна нема да биде забележан. Затоа не е потребно да се користи компас.
 2. Го отсекуваме кругот, И онака не мора да биде совршен пресек, бидејќи не е нешто што ќе го забележите потоа.

 1. Со маркерот ќе одиме нацртајте спирала внатре во кругот, чиј крај паѓа надвор од кругот.

 1. Е сечеме по линијата на спиралата.

 1. Сега да одиме ликвидација на спиралата што сме ги добиле. Е започнеме однадвор и ќе завршиме со ставање лепак на почетокот на спиралата и лепење на валаните на тој почеток како основа.

И подготвени! Ние веќе ги имаме нашите цвеќиња подготвени за употреба. Може да ставите опашка со маварско стапче за ражен, на пример. За да го направите ова, ќе направиме малку дупка во основата и можеме да го залепиме крајот на стапот за да остане добро прицврстен.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.