Како да украсите брод со нилски коњ - Детски занаети

Во ова туториал Јас ве учам како да ги красат капак на тегла со лице на а нилски коњ, за да биде многу позабавно и привлечно. Е занаетчиство можете да го направите со niños, бидејќи неговото моделирање е многу лесно.

Материјали

Да го сториме брод со нилски коњ ќе ви треба следново материјали:

  • Тегла што сакате да ја декорирате со вклучен капак
  • Полимерна глина, исушена или печена на воздух (бои во бела, сина и црна)
  • Алатки за моделирање како што се шил или нож

Чекор по чекор

Треба да започнете со оставање на бродот и чување само на тапа, што е она што ние ќе го украсиме. Земи си сина глина и покријте го капакот со него, малку притискајќи со рацете, така што добро ќе се залепи. Easierе ви биде полесно ако прво измазнете ја глината и го ставате на капакот. За да го измазнете, можете да користите ролери, но ако го немате, можете да го користите истото тенџере што ќе го декорирате.

Следно ќе го направиме муцка на нилскиот коњ. За да го направите ова, мора да земете уште едно парче сина глина. Завртете го во топка и потоа превртете го напред-назад додека не се истегне малку, како крокет. Ставете го на капакот, малку надолу, и израмнете го со дланката.

Да додадам детали направете три мали дупки со тоа шило на секоја страна од муцката, и со алатка што завршува со топка можете да направите неколку поголеми дупки да се симулира носот. Бидејќи децата имаат мали прсти, тие можат да направат нос со притискање на малиот прст директно во глината.

Е додадеме песјаци да ја заврши муцката. Направете две еднакви топчиња од бела глина и превртете ги напред и назад за да ги истегнете малку. Треба само да ги залепите под муцката.

Да се ​​направи очи создадете две црни топчиња од глина и лепете ги на лицето.

Само на уши. Земете две сини топки, превртете ги на едната страна, така што само еден дел се протега. Така ќе создадете капка. Скршете ги тие капки и свиткајте ги шила малку за да ги обликувате. И да ги стави на лицето на нилски коњ лепи ги со клунот надолу, ако ги залепиш наназад нема да изгледа како нилски коњ.

И voila, можете да го користите вашиот брод до декорација и зачувајте што сакате. Одлично е за третирања и дуели.Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.