Брод што плови со плута и ева гума

Во овој занает ќе направиме а брод што плови, совршен за најмалите да си играат во када, базени или езерца. И, исто така, ќе користиме малку материјали и тоа е многу лесно тие самите исто така можат да бидат оние што треба да ги направат овој занает. Тоа ако, со надзор.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот брод што плови

 • Плута шишиња, колку што сакаме да го направиме бродот, користев две.
 • Ева гума двобојни
 • Стапчиња дрвена или маварска ражничка
 • Мали гуми
 • Топол силикон

Рацете на занает

 1. Одиме фати тапи, што ќе биде основата на нашиот брод и кои исто така даваат изглед на трупците што се користат за изработка на сплавови.
 2. до придружете се на овие тапи Useе ги користиме гумените ленти што ги фиксираат краевите на нашиот брод два по два сè додека не се поправат сите. Можеме да зајакнеме одредена точка, ако сметаме дека е потребно со топол силикон.

 1. Откако ќе ја имаме основата, ќе го подготвиме нашиот јарбол, плови или едра според тоа колку голем ќе го направите бродот и секако знаме што ќе заврши на јарболот. За ова ќе нацртајте го обликот на свеќата на ева гума. исто така, ќе го исечеме знамето на кое можеме да додадеме повеќе украс со ева гума од други бои како што се ленти или точки и поправете ја со врел силикон.

 1. Следниот чекор е залепете го стапот во центарот на основата на бродот и поправете го малку со врел силикон. Можеме да си помогнеме со секач да направиме малку дупка во плута.
 2. Сега имаме само залепете ја свеќата на стапот и завршете со знамето. Доколку е потребно, можеме да ги поправиме спојните точки со малку врел силикон.

 1. Совет, ако бродот ќе се користи во езерца или големи места со вода каде што може да се изгуби, е да се врзе низа на средина на една од крајните тапи пред да се спојат со другите плути со употреба на гумени ленти.

И подготвени! Останува само да се подготвиме да испловиме со нашиот брод и постепено да додаваме уште додека не добиеме флота.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.