Бубамари за градина

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направете ги овие смешни бубамара од градината. Тие се одлични за да го оживеат секој агол од растенија или тревници.

Дали сакате да знаете како можете да ги направите?

Материјали што ќе ни требаат за да ги направиме бубамарите

 • Eachе ни треба камен за секоја бубамара што сакаме да го направиме. Идеално, овие камења треба да имаат еден од нивните заоблени делови (тоа ќе биде делот што ќе се искачи).
 • Отпорна црвена, жолта или портокалова и црна боја.
 • Лак (по избор, во зависност од видот на бојата што сме ја избрале. Ако не е многу отпорен, подобро е да ставите слој од лак, така што добро да го издржи времето).
 • Четка

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е добро исчистете ги камењата. Важно е бојата добро да се зафати со каменот. Затоа ќе ги протриеме со подлога за чистење за да се осигураме дека ќе отстраниме што е можно повеќе нечистотија. Ако сте ги купиле камењата во продавница за украси, можете да го прескокнете овој чекор бидејќи камењата треба да бидат чисти.
 2. Откако камењата ќе бидат чисти и суви, ние ќе го направиме тоа започнете да ги сликате. За ова ќе насликаме поголем дел од каменот во боја што го избравме за бубамара.

 1. Со црно ќе нацртајте го лицето, линијата што ги одделува двете крилја од телото на бубамара, а исто така украсете ја со неколку точки По целото тело.

 1. За да завршиме, ајде сега да набавиме бела боја нацртај две очи. Во центарот на овие очи ќе ставиме малку црна точка за да ги завршиме. Овој чекор е опционален, бидејќи штом ќе бидат поставени во градината, очите тешко дека ќе се видат.

И подготвени! Сега можеме да започнеме да ја украсуваме нашата градина за да ги изненадиме оние што ја гледаат со детали како овие прекрасни бубамари.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.