бубамара направена од оригами

бубамара направена од оригами

Оваа бубамара направен од картон или хартија е чудо. Тоа е лесен занает, но има многу чекори, бидејќи тоа е она што го прави оригами. Во овој случај имаме демо видео за да го олесниме гледањето, а потоа ќе покажеме како се прави бубамара со слики и мал информативен детал. Овој инсект е многу оригинален за деца дали се осмелуваш да го направиш тоа?

Материјалите што ги користев за теглата:

 • Црвен картон или дебела хартија.
 • Црн маркер.
 • Две очи за занаети.
 • Топол силиконски лепак и неговиот пиштол.
 • Молив.
 • Правило

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Избираме картон или црвена хартија и правиме совршен квадрат. Во мојот случај тоа е околу 21,5 см од секоја страна. Ќе нацртаме два црни агли, еден спроти друг. За да го направите ова, означуваме 10 cm подалеку и со пенкалото од аголот на едната страна. Потоа ја оцртуваме областа што ќе ја нацртаме и на крајот ја обоиме црно со маркерот.

бубамара направена од оригами

Втор чекор:

Картонот го поставуваме фронтално со еден од црните агли нагоре и надесно. Го земаме долниот десен агол и го креваме за да го свиткаме картонот кон горниот лев агол. Ја земаме целата структура и повторно ја преклопуваме на половина и се расплетуваме.

Трет чекор:

Ја поставуваме структурата напред. Треба да има триаголник со врвот свртен нагоре, а средниот дел да биде означен со наборот што го направивме. Земаме еден од аглите, десно или лево, и го превиткуваме, обидувајќи се да го направиме аголот што го фативме да се спои со горниот агол. Начинот на превиткување мора да одговара на делот што го превиткавме чекор поназад. Истото го правиме и со другиот агол. Сега ќе формираме квадрат.

Четврти чекор:

Плоштадот напред го поставуваме со форма на ромб. Расклопуваме еден од долните и страничните слоеви и го туркаме надолу за да се свитка кон еден од централните агли. Ја превртуваме структурата нагоре и повторно расклопуваме еден од долните слоеви и го туркаме нагоре. Ќе го свиткаме, но нема да го направиме целосно, туку ќе оставиме мала маргина од 2 см.

Петти чекор:

Ја отвараме структурата и го ставаме она што штотуку го превиткавме во она што сме го отвориле. Повторно затвораме и ја вртиме структурата наоколу. Го земаме десниот и левиот агол и ги превиткуваме кон центарот.

бубамара направена од оригами

Чекор шест:

Повторно ја вртиме структурата и го свиткуваме многу издолжениот клун кон центарот, но мораме да го ставиме внатре во телото на бубамарата. Воопшто нема да го свиткаме, туку оставаме маргина од 1,5 до 2 см. Оваа маргина ќе биде забележлива бидејќи ќе го прави обликот на главата на бубамарата. Ги земаме црните агли на делот од главата и ги виткаме малку кон центарот.

Седми чекор:

Повторно ја ротираме структурата. Го земаме долниот агол и го преклопуваме околу два сантиметри. Дури и двете мали врвови долу ги превиткуваме. Ги расклопуваме двата клунови и дефинитивно ги превиткуваме нагоре, но вметнувајќи ги внатре, за крилјата на бубамарата да направат дупка.

Осми чекор:

Повторно ја вртиме бубамарата и на крилата цртаме црни кругови. Ги земаме двете пластични очи и ги залепуваме на структурата.

бубамара направена од оригами


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.