Був со тапи

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направете ја оваа симпатична утка со плута. Тоа е едноставен начин за рециклирање на тапи и истовремено правење животински фигурини за играње.

Дали сакате да знаете како можете да ја направите оваа утка?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата утка

 • Плута, подобро е да е шампањ поради формата што ја има. Сепак, овој занает може да го направиме со секаков вид був.
 • Две занаетчиски очи.
 • Топол силиконски пиштол.
 • Картон во боја или ева гума. Идеалот е боја за крилјата и друга боја за клунот на нашиот був.
 • Ножици

Рацете на занает

 1. Првото нешто што треба да се направи е исчистете ја плута од преостанатиот пијалок што можеби го извалкал. За да го направите ова, треба да го сварите и оставете го да се исуши добро.
 2. Откако ќе се подготви плута, ќе сториме лепете ги двете занаетчиски очи на врвот. Овие очи се поголеми (но не и непропорционални), толку подобро, бидејќи тоа е атрибут на бувови што лесно може да се истакнат.
 3. На картон ќе исечете неколку парчиња како она што може да се види на следната слика, ова парче ќе направи крилја за нашите бувови.

 1. Конечно, ќе исечеме мал триаголник што ќе го залепиме со врел силикон под очите, точно во средина. Тоа ќе биде клунот на нашиот був.
 2. Може да додадете и други детали ако сакате како пердувите бувови обично ги имаат над нивните очи. Плута може да ја насликате и на почетокот на сè, ако сакаме да и дадеме дополнителен шмек на нашата утка.

И подготвени! Можете да започнете да правите ваков тип на бувови со дизајни што најмногу ви се допаѓаат.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.