Валентин вазна

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме а рециклирање валентински вазни стаклена тегла, стапчиња за јадење и остатоци од картон. Многу е едноставно да се направи и е многу убаво.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата вазна за вineубените

 • Чиста стаклена тегла, можеме да го зачуваме капакот за друг занает
 • Дебело јаже или волна
 • Црвени картони, еден од нив сјајни. Можете исто така да користите ева гума
 • Двострана лента или друг вид лепак
 • Стапчиња за јадење
 • Декоративни камења

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает на следното видео:

 1. На не-сјајниот картон ќе нацртаме две срца, едно во друго и ќе ги исечеме за да го напуштат шуплива фигура на срцето.
 2. Користејќи го тоа шаблонско срце, ќе го отсечеме друг на сјајната хартија.
 3. Ние ги лепиме двете срца, така што брилијантната е врамена во неа друга.
 4. Ние ставивме лепак на врвот на кинеската чепкалка за заби и лепи го срцето кон средината на фигурата. На овој начин ќе го имаме „цветот“ на нашата вазна. Можеме да направиме колку што сакаме, па дури и со различни хартии, и текстури и боја. Ако теглата е мала, препорачувам да не ја преоптоварувате со цвеќиња за да изгледа добро.
 5. Во стаклена тегла многу чист ќе воведеме прст или прст и половина украсни камења од бојата по ваш избор или како во мојот случај, оние што ги имате дома. Врзиме низа јаже или волна околу устата на теглата и правиме јамка напред.
 6. Можеме само заковај ги „цвеќињата“ на камењата од теглата и ставете сè каде што најмногу сакате.

И подготвени! Ако имате дрвени прачки со различна должина, можете да добиете пооригинален букет „цвеќиња“.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.