Јорган од крпеница

Јорган од крпеница

Завршена работа

Во ова дело ќе направиме јорган за кревет, иако може да биде и ќебе за софа или ќебе за патување.

Сигурно дома имате остатоци од ткаенини од други занаети, кои не знаете како да ги користите.

Овој пат ќе користам многу ефтин и многу привлечен ресурс: мебел за ткаенини за тапацири. Многу пати, продавниците за украси ги продаваат овие примероци многу ефтино. За да го направам постелнината, користев специјален ченил за тапацир.

Можете исто така да го искористите тоа за да направите подароци со историја. Ако користите стара облека на вашите деца со посебно значење или кошули од вашите патувања, можете да направите многу личен подарок.

Материјали

 • Доволно остатоци од ткаенина за покривање на површината на работата што сакаме да ја завршиме.
 • Тема за шиење
 • Сатенска лента
 • Пристрасност да се заврши работата
 • Ткаенина со големина на парчето за погрешна страна.

Во многу прилики, исто така, ќе најдете остатоци во продавниците за ткаенини. Важно е ткаенините што ги избирате да имаат иста густина, односно да не мешате многу густи ткаенини со многу фини. Работата нема да изгледа добро, шевовите ќе бидат нерамнини и постои поголем ризик од кршење.

Proceso

Пред сè, треба да имате остатоци од ткаенина со иста големина. Ако започнете од примерок книга, овој дел од работата веќе ќе биде решен.

Остатоци од јорган

Пример за крпеница

Следниот чекор ќе биде спојте се со машината за шиење плоштадите меѓу нив следејќи ја шемата што сте ја подготвиле. Треба да шиете што е можно поблиску до работ за да го искористите ткаенината максимално, но секогаш избегнувајте тоа да стане нешиено или излитено. Нормално, ќе работите со ткаенини кои не се завршени.

Ризикот од овие примероци е лепилото со кое се држат заедно. Тие понекогаш можат да го отежнат шиењето со машината, предизвикувајќи заглавување на иглата. Внимавај.

Делови за шиење

Шие помеѓу парчиња

Откако ќе ги зашиете плоштадите заедно, ќе имате вакво нешто.

сатенска постелнина

Пример за напредок во работата

Можеме да избереме да ја оставиме работата така, но јас претпочитав да ставам а засилување. Размислувајќи за ризикот дека цвест не беше доволно силен, зашив сатенска лента над спојниот спој. И, исто така, го направив тоа во цик-цак за да ги осигурам најдобрите можни двата рабови.

Арматура за шевови

Зајакнување помеѓу парчиња со сатен

Следниот чекор ќе биде заврши ја работата. За ова ни треба ткаенина со големина на делото, со што ќе се приклучиме на нашата работа со пристрасност. Како што можете да видите, пристрасниот спој е исто така направен во цик-цак, со иста идеја за зајакнување на работата, за да се избегне што е можно повеќе ткаенината од измазнување и отворање на рабовите.

Користев горен лист одвнатре што го најдов многу ефтин во штекер.

финиш на пристрасност

Завршување на работата со пристрасност

Исто така, во оваа пригода избрав да го трансформирам моето јорган во Капак на јорган, не шиење на една од страните, што ми овозможува да ставам филер без проблеми.

Јорган подготвен за полнење

Јорган подготвен за полнење

Последниот аспект на мојата работа е следниот.

завршен јорган

Завршен јорган

Се надевам дека Ви се допаѓа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.