Велигденска марионета со прсти

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направете ја оваа велигденска кукла. Тоа е многу едноставен занает за правење, а исто така ќе обезбеди забава за најмалите во куќата.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата кукла за велигденски прсти

 • Картон од бојата што сакаме да биде нашата кукла.
 • Друг вид картон за деталите или маркерите за нивно цртање, зависи од нашиот вкус и што имаме дома.
 • Занаети очи.
 • Ножици
 • Молив.
 • Лепак за хартија.

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает чекор по чекор на следното видео:

 1. Првиот чекор е нацртајте ја силуетата на зајакот на картонот. За да го направиме ова, ќе нацртаме два круга, едниот поголем од другиот, бидејќи едниот ќе биде главата, а другиот телото. Во кругот на главата исто така ќе нацртаме две големи уши.
 2. Ние внимателно го отсекуваме она што го нацртавме и ја собираме куклата. За да го составиме, треба само да го залепиме долниот дел од кругот на главата до горниот крај на кругот на телото.
 3. Одиме додадете детали за лицето на зајакот за она што ќе го исечеме во картон во внатрешноста на ушите и некои мустаќи или можеме исто така да го насликаме. Додадовме две занаетчиски очи.
 4. Да завршиме ќе направете два круга на дното на куклата, тие мора да бидат доволно големи за да можеме да ги ставиме прстите. Ние ги исековме и сега треба да ги користиме само прстите како нозете на зајакот за да ја започнеме куклата.

И подготвени! Веќе ја имаме подготвената кукла за прсти и можеме да започнеме да играме со неа. Можете да направите неколку за да комуницирате едни со други.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.