Велигденска свеќа # yomequedoencasa

Здраво на сите! Денес ви донесеме уште еден велигденски занает, ќе го направиме ова едноставно велигденска свеќа. Одлично е да се направи со најмалите.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата велигденска свеќа

 • Картонска цевка, можете да ја користите онаа од алуминиумска фолија или ролни од пластична фолија, кујнската хартија исто така работи. И, на лошо, можеме да направиме цилиндар, валани картони или лесна или крем хартија во боја.
 • Црвен картон
 • Бела или крем хартија
 • Тијарес
 • Двостран лепак или лента

Рацете на занает

 1. Отсекуваме круг двојно поголем од млазницата од цилиндар за хартија или картонска цевка што ќе ги користиме како тело на свеќата. Го ставаме центарот на кругот на млазницата и затегнуваме со спуштање на страните и обележување на контурата на имаше. Сега целиот надворешен дел од хартијата ние ќе го пресечеме во синусни форми за да имитираме стопен восок.
 2. Ние ја лепиме хартијата на млазницата и краевите добро ги израмнуваме за да бидат залепени на иманата.

 1. Одиме направете многу едноставен пламен со сечење солза од црвен картон. Ако сакате, можете да го направите пламенот со два вида картон, еден црвен и еден жолт, и да надметнете неколку слоеви солзи со различна големина за да постигнете ефект на оган.

 1. Да го ставиме пламенот право во аут, ајде направете засек со помошниот нож во центарот на хартијата покривање на устата.

 1. Ние ја воведуваме солзата како пламен во ова исечено додека не се поправи добро.

И подготвени! Веќе ја имаме нашата велигденска свеќа. Како идеја, можете да го поставите на прозорецот за да го декорирате овие четириесет дена.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает. И запомнете, овие денови останувам дома.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.