Велигденско зајаче за чување на задоволства

Велигденско зајаче за чување на задоволства

Во овој занает ќе научиме на едноставен начин како треба да рециклираме пластични или картонски плочи за да направиме убав Велигденско зајаче. Треба да споиме неколку парчиња и ќе оставиме празнина за да можеме конечно да ја пополниме со третирања. Beе биде брза и лесна работа да се направи, што може да се направи дури и со деца. Единствено што треба да направите е малку да внимавате кога ракувате со топол силикон за да не се запалите. Доколку сакате да дознаете повеќе за овој занает, можете да го погледнете видеото со сите негови чекори.

Материјалите што ги користев се:

 • Рамен бел картон или пластична плоча
 • Бела пластична или картонска чинија што се вклопува во внатрешноста на растението
 • Топол силикон и нејзиниот пиштол
 • Сина карта
 • Декоративен картон со некаква шема
 • Две големи пластични очи
 • Две средства за чистење на црвени цевки
 • Мала сина помпон
 • Ножици
 • Бонбони

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние го земаме садот и ги отстрануваме сите рабови со ножици, така што може многу подобро да се смести на плочата. На едниот раб на садот исечеме а четириаголен отвор за да може да има дупка каде ќе ги ставиме слатките.

Втор чекор:

Ставаме врел силикон околу садот, освен во делот што го оставивме отворен. Ние го ставаме и го правиме се вклопуваат во внатрешноста на плочата.

Трет чекор:

На синиот картон цртаме едно од ушите на зајакот и исечете го. Со исечено уво, ја следиме истата форма на картонот, за да можеме да имаме две уши кои се идентични по форма и големина. Ние исто така го исечевме.

Четврти чекор:

Повторно земаме едно од ушите и го ставаме на врвот на печат картон да се направи друга трага. Овој пат треба да нацртаме помало уво во трагата за да можеме да го залепиме одвнатре. Ние ќе ги залепиме двете парчиња од картон за да се формира целото уво. Сега треба да ги поставиме ушите на горниот дел од плочата, за ова ќе ги залепиме со силикон.

Петти чекор:

Cleanе го исечеме чистачот на цевки на шест еднакви парчиња формирајте мустаќи. Лепиме со силиконски мустаќи, помпон што ќе ги направи носот и очите. Конечно, кога сè е суво и обединето, можеме да ја наполниме плочата со третирањата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.