Венец за Божиќ

Венец за Божиќ

Во овој занает имаме едноставен начин да направиме домашен и оригинален Божиќен венец. Сега во нашите чаршии имаме безброј материјали за да направиме нешто толку убаво за Божиќ, што не знаеме каде да ги вртиме овие предмети за да биде убаво.

Со оваа круна ќе ви треба само прстен од полистирен за да започнете да тркалате лента и од таму ставете мали детали како што се мали ананаси, топчиња за украсување или убав лак. Погледнете како го сторивме тоа ...

Материјалите што ги користев се:

 • Прстен од полистирен со дијаметар од околу 25-30 см
 • Лента од бел ламбар од еден метар или повеќе. Можете да ја изберете саканата боја
 • Ситни ананаси
 • Лента од предводени светла
 • Мали златни топчиња
 • Сребрени топчиња со жица за да ги поставите во круната
 • Црвен лак
 • Некој мал клип со некои божиќни детали во златна боја
 • Приврзоци со бели жици и украси од дрво
 • Топол силикон и пиштол

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние ја земаме нашата круна од полистирен и ќе ја завиткаме лентата од ламбек околу неа. Така што е добро прицврстено, ќе му дадеме неколку топчиња топол силикон, така што ќе остане фиксиран.

Втор чекор:

Ние ја завиткаме лентата со предводени светла околу структурата на круната. Бидејќи има колба, се обидуваме да го скриеме од задниот дел и ќе го залепиме со врел силикон за да остане фиксиран.

Трет чекор:

Ние ги ставаме ананасите на круната и ги лепиме со силикон. Chooseе ги избереме малите клипови со малиот божиќен украс и исто така ќе ги поставиме.

Четврти чекор:

Исечивме парче лента за да го направиме црвениот лак. Со истата лента правиме О да ги спои краевите и ќе се обидеме да ја поминеме лентата помеѓу круната, ова парче лента ќе служи за обесување на конструкцијата.

Петти чекор:

Сега треба да ги обесиме жиците со дрвените украси на дното. Ние исто така можеме да провериме како работат предводените светла, нашата скапоцена круна ќе биде!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.