Гарланд за забави со крепе хартија

венец

Дали имате забава за подготвување наскоро? Ако е така, сигурно оваа идеја ќе ви помогне во рака, а ако не, секогаш можете да ја запомните за кога ви треба.

Во овој пост, ќе создадеме венец направени со крепе хартија. Тоа е многу лесно да се направи и за еден момент ќе го имате подготвено да ја украсите вашата забава.

Материјали

  1. Креп хартија, Целофанска хартија, картон, гума ЕВА или кој било друг материјал што може да се искористи за производство на венци. Избравме крепе хартија.
  2. Лента или жица.
  3. Лепак контакт
  4. Тијарес нормално и ако е можно, со цртање.

Proceso

венец1 (копија)

Ножиците што ги гледате на првата фотографија се ножици со цртеж на профилот за сечење. Можете да ги најдете во специјализирани продавници за канцелариски материјал или во некои „кинески“ што имаат материјал за канцелариски материјал. Подолу ќе видите фотографија од еден од профилите за сечење за да можете да видите конкретно за кој вид се ножиците.

Рекојќи го тоа, ќе објасниме како да ја направите венецот. Првото нешто што ќе сториме е исечете правоаголници од крепе хартија од разни бои.

венец2 (копија)

После ќе ги залепиме парчињата крепе хартија на конецот. За да го направите ова, ќе ставиме лепак на едниот крај од правоаголникот и ќе го преклопиме оставајќи ја низата на средина.

венец3 (копија)

Откако ќе ги залепиме сите правоаголници на низата од венци, ќе одиме до исечете ја крепе хартијата со ножиците. За да го направите што е можно порамномерно, можете да користите линијар и да го измерите растојанието помеѓу исечениот и исечениот.

Ако немате ножици со овој вид сече, секогаш може да ги направите парчињата со нормални ножици што прават цик-цак или исто така можете да направите едноставни исечоци.

До следната самодоверба!

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.