Гарланд со лушпи од мандарина или портокал

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме а венец со лушпи од мандарина или портокал. Совршен е за украсување на овој Божиќ, мириса одлично и исто така е сосема природно.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни треба да ги направиме нашите венци со лушпи

 • Мандарини и / или портокали. Во зависност од тоа колку ги сакате орнаментите, подобро е да користите едно или друго овошје или да ги комбинирате.
 • Тема или фино јаже, исто така можете да играте со боите на јажето.
 • Игла
 • Тијарес
 • Пелети од дрво (по избор)

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е излупете мандарини или портокали, За ова ќе се обидеме да ги отстраниме парчињата школка што е можно поголеми.

 1. Здробиме некои од парчињата за да бидат порамни, можеме да ги скршиме малку за да ја олесниме задачата. И тогаш ги оставаме лушпите да се исушат неколку дена. Доброто е што, Можеме да заштедиме лушпи од овошјето што ги консумираме и кога имаме доволно да го работиме занаетот.

 1. Ние ги цртаме облиците на украсите на парчињата лушпи и сечеме. Во мојот случај имам направено starsвезди, иглички, кругови и стап, но вие можете да ги направите посакуваните форми! Внимателно сечеме додека нема парчиња лушпи за правење фигурина.

 1. Земаме игла и конец и ќе ги поминеме украсите еден по еден. Јас ти препорачувам врзете по неколку јазли на секоја страна од украсите за да ги задржите на место Што сакаме. Можете исто така да ставите мала точка на силикон над дупката каде што поминува конецот за да се поправи. Бидете внимателни да не ги кршите фигурините кога ја поминувате иглата. Можете исто така да ставите дрвени топчиња или други украси на венец.

И подготвени! Останува само да ја поставиме нашата венец и да уживаме во неговиот мирис.

Со оваа иста техника можете да направите индивидуални украси за да висат на елката.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.