Вештачки сукуленти терариум кој изгледа реално

Терариум со сукуленти

на растенијата сигурно ја осветлуваат секоја просторија и тие го прават тоа повеќе добредојдено, но понекогаш не сите места каде што би сакале да ставаме растенија се добри за нив или директно претпочитаме нешто што не бара грижа. Без оглед на причината, нема причина да се откажуваме да имаме растенија во нашата куќа. Денес Ние ви покажуваме како да направите терариум од вештачки сукуленти кои тотално го даваат хитот. 

Дали сакате да видите како?

Материјали што ќе ни бидат потребни за нашиот сочен терариум

вештачки растенија wallидна уметност

 • Un чинија, саден сад, послужавник, имаат нешто посебно за да му дадат дополнителен шмек до нашиот терариум. Можете да изберете про transparentирен сад, дури и широка стаклена тегла. Избрав дрвен сад.
 • Земјата
 • Мали камења за украсување
 • Вештачки растенија кои се сочни или слично. Тоа е важно при избор на овие растенија кои не изгледаат како пластични, но кои оставаат впечаток дека се вистински. Во мојот случај, отидов во две различни продавници за украси за да ги набавам сите растенија што ќе ги користам. Јас ви давам два трика за да ги изберете:
  • Погледнете ги рабовите. Постојат многу вештачки растенија кои изгледаат реално, но ако ги погледнете рабовите, можете да го видите спојувањето на страните на растението како бул. Избегнувајте го тоа.
  • Дебелина. Сукулентите имаат густи и тесни лисја. Изберете ја таа опција подобро кога купувате една или друга фабрика.

Рацете на занает

 1. Најпрво пополнуваме 3/4 од нашиот сад со земја, квалитетот на истиот не е важен затоа што тој ќе биде само декоративен. Ако се одлучите за стаклен контејнер, можете да користите различни слоеви на различни обоени земјишта за да му дадете дополнителен допир на вашиот терариум.

сочен терариум

 1. Ја избираме страната што ќе биде предната надвор од нашиот терариум и започнавме ставете ги растенијата. Малку по малку и со трпеливост пробуваме различни опции се додека не ја најдеме онаа што најмногу ни се допаѓа. Ако ја погледнете фотографијата, растението што беше високо, го извртував за да го направам пократко.

украсете со сукуленти

 1. Пополнуваме со камења, почнувајќи од работ, а потоа околу растенијата, подигнувајќи ги малку за да се сместат камењата. И ние веќе се пополнуваме додека земјата едвај се гледа.

Направете терариум

Терариум со вештачки сукуленти

И подготвени! Нашиот терариум можеме да го поставиме каде сакаме.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.