Воз со рециклиран картон

Воз со рециклиран картон

Направивме прекрасен воз со рециклирани материјали и малку фантазија. Со форма на картон за јајца ги направивме вагоните и со картонска цевка локомотива. Со малку сребрен картон, јаже и боја, завршивме со изработка на комплетниот воз, сигурно ќе обожавате да го правите тоа со деца, бидејќи боењето на парчињата со акрилна боја ги фасцинира.

Материјалите што ги користев се:

 • Широко парче картон од јајца, со 7 шуплини
 • картонска цевка
 • сребрено злато и црвен картон
 • мало парче бел картон
 • акрилна боја во сина и портокалова боја
 • јаже од бојата што ја сакате
 • топол и ладен силикон
 • мал секач за форма на цвет
 • умирач за правење мали дупки
 • ножици
 • четка
 • компас

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние ги исекуваме облиците на вагоните и оџакот на локомотивата во картонот за јајца. За да го направите ова, ќе пресечеме заедно две празнини што ќе направат облик на вагон, со тоа до три вагони. И исечеме единствена празнина што ќе биде оџак.

Воз со рециклиран картон

Втор чекор:

Ние ги насликаме сите парчиња со акрилна боја. Ние ја обојуваме картонската цевка во сина боја, два вагона во сина и една портокалова боја. Камин е исто така обоен во сина боја.

Трет чекор:

Toе ги направиме тркалата на возот, за тоа Ние ги цртаме круговите на златниот и сребрено-црвениот картон со помош на компас. Makeе направиме вкупно две големи црвени тркала, кои ќе одат на задниот дел од локомотивата, 8 мали црвени тркала и 8 мали златни тркала. Исто така, ќе направиме уште еден круг со дијаметар од околу 5 см за да го направиме горниот дел од огништето.

Четврти чекор:

Ние ги лепиме тркалата на вагоните од возот и на локомотивата. Ние сечеме квадрат од околу 5 х 5 см на страна, правиме ролна со лепење на нејзините краеви, и лепете ја на картонската цевка, што ќе го направи огништето.

Петти чекор:

Го земаме кругот што го направивме за да го направиме конусот што ќе оди на врвот на огништето. Ние ја исекуваме едната страна од кругот до местото каде што е централната точка каде што сме го заковале компасот. На овој начин го свртуваме кругот со прстите за да го формираме конусот и да ги лепиме неговите краеви со врелиот силикон. Со формиран конус го ставаме на врвот на цевката за оџак.

Чекор шест:

Со машината за цветни матрици што ја правиме 16 цвеќиња за украсување на централниот дел на тркалата. Малку цвеќиња лепиме со ладниот силикон.

Седми чекор:

Со дупчење на дупката, ги пробиваме вагоните за да помине јаже и да може да ја обедини целата структура. Ние ги јазлиме јажињата и ќе го подготвиме нашиот прекрасен воз за рециклирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.