Геометриски фигури со стапчиња на столб

Овој занает е погоден за деца кои работат на геометриски форми на училиште. Бидејќи покрај тоа што се занимава со занает и се чувствува забавно тие ќе откријат дека знаат многу повеќе за геометриските фигури отколку што се договарале.

Занаетот е многу едноставен и иако направивме само геометриска фигура, следејќи ги истите чекори што ќе ви ги кажеме подолу, можете да ги направите сите фигури што ги сакате.

Materialsе ви требаат материјали

  • Тркалезни шипки од столб (онолку колку што рабовите имаат геометриска фигура)
  • Глина

Како се прави занаетчиството

Прво ќе мора да размислите за геометриската фигура што ќе сакате да ја направите со децата, можете да изберете неколку, не само што треба да биде една. Пред да направите занает, за децата да имаат поголема леснотија кога го прават тоа, идеално е да ја нацртате геометриската фигура што сакате да ја направите и да ги изброите сите рабови што ги има и темињата. На истиот цртеж можете да посочите сè, Така, на децата ќе им биде полесно да го изведуваат занаетот и истовремено да го зајакнат своето знаење за геометриските фигури.

Откако ќе ја достигнете оваа точка, кога ќе имате сè добро нацртано, ќе треба да го реализирате само со стапчињата за лепчиња и пластелин. За да го направите ова, обликувајте ја геометриската фигура што сте ја одбрале само со копирање на обликот со спојување на стапчињата и ставање на пластелин во секој агол формирајќи ги темињата како што гледате подолу.

Важно е да ставите доволно пластелин бидејќи на овој начин стапчињата ќе бидат во можност да се држат без да паѓаат поради тежината на фигурата. Поло стапчињата можат да бидат сите во иста боја или, како што гледате на сликата, да бидат со различна боја тоа е многу повеќе визуелен ефект. Децата ќе бидат воодушевени што ќе ги репродуцираат геометриските фигури што ги посветиле на создавањето!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.