Како да направите полимер глинест гулаб за Денот на мирот

Во ова туториал Јас ве учам како да моделирате а гулаб од полимер глина или Фимо за украсување на кој било предмет мислејќи дека 30 јануари е Ден на мирот.

Материјали

Да го сториме тоа гулаб ќе треба полимерна глина. Можете да го користите типот на глина што ја сакате, чекорите и облиците ќе бидат исти. За гулабот што можете да го видите во ова упатство го користев следново colores глина:

  • Бланко
  • Црна
  • Naranja
  • Агуамарина

Чекор по чекор

Оваа глинен гулаб Многу е лесно да се моделира и совршено е да се направи со најмалите дома или со учениците на час. Па, да го видиме чекори да следите за да можете и вие да научите да го правите тоа.

Да почнеме со тело. За да го направите ова, едноставно мора да превртите парче Бела глина да се создаде топка. Завртете го добро додека не ослободи од брчки.

За да направите клун ви треба многу мало парче од портокалова глина. Завртете го за да создадете топка и потоа превртете ја топката напред и назад од едната страна на топката. топката и со показалецот, на овој начин ќе се изостри само од едната страна и ќе создадете форма на капка. Направете две мали топчиња од црна глина за да создадете очи, и кога ќе ги имате сите тие делови залепете ги на телото на гулабот.

Ајде да го направиме шепи. Потребни ви се две мали топчиња од портокалова глина, превртете ги како пиксот за да создадете две капки и лепете ги заедно од едната страна како што можете да видите на следните слики. Направете го истото со две други портокалови топчиња за да ја создадете другата нога и лепете ги под гулабот, ставајќи го најгустиот дел од капките напред.

Дали за жал на ист начин како и нозете, но со таа разлика што овие треба да бидат со две поголеми парчиња глина и наместо да се лепат капки Ги оставате одделни едни од други, малку израмнете ги со дланка и лепете ги на едната страна од гулабот, со клунот на капката напред.

Треба само да го направиме тоа Кола. Креирај повторно капкиВо овој случај, наместо две, мора да направите три и да ги залепите заедно. Лепете ги на задниот дел од гулабот оставајќи го дебелиот дел од тие капки свртен нагоре.

И на овој начин ќе си го завршиш своето гулаб да украсувате кој било предмет, да го носите како приврзок за клучеви, да ставите молив ... Може да направите неколку и да го промените боја на пердув да има многу различни бои.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.