Глушец со чаша јајца

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме вКако да го направите овој смешен глушец од картоните за јајца. Покрај забавата со најмалите во куќите, можеме да ги рециклираме и картоните од шолјите за јајца.

Дали сакате да знаете како можете да го направите ова глувче?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме глувчето

 • Картони со јајца. Mouseе ни треба дупка по глувче што сакаме да ја направиме, така што нема да ни треба цела чаша јајца.
 • Акции на картички за одредени детали, како што се ушите.
 • Волна од разни бои и дебелини. Или единствена боја, бидејќи ќе ги користиме за опашката и носот.
 • Тијарес
 • Лепак
 • Обележувач, темпера или што и да сакаме да ја насликаме чашата со јајца (по избор).

Рацете на занает

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

 1. Првото нешто што ќе направиме е отсечете го парчето од дупката во чашата со јајца, ова парче ќе биде телото на глувчето. Ние можеме да го насликаме картонот или да го оставиме без оглед на тоа која е бојата (има бел, сив, зелен, портокалов картон, итн.) Ако го насликаме, ќе го оставиме картонот добро да се исуши пред да продолжиме со занаетчиството.
 2. Putе го спуштиме дупчестиот дел од картонот и ние ќе лепиме парче волна на една од страните. Willе го залепиме крајот одвнатре и оставете го остатокот од парчето волна однадвор за да ја формираме опашката на глувчето. Itе го оставиме се додека сакаме.
 3. Сега ќе ги направиме деталите за лицето. Glueе лепиме две очи на занаети или можеме исто така да ги насликаме, од спротивната страна на местото каде што е опашката. Додаваме два круга како уши и на крај топчево волнено дрво на носот.

И подготвени! Од картонските јајца можеме да направиме глувци колку што сакаме, па дури и различни животни.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.